31/01/2022
Gerakas Hawks 12 10 10 9 - 41 -
Κέρβεροι 21 13 13 21 - 68 -

Επέστρεψαν στις νίκες οι Κέρβεροι!

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για το πρωτάθλημα της Master League , οι Κέρβεροι  πραγματοποίησαν τη τέταρτη νίκη στη διοργάνωση  , καθώς επιβλήθηκαν των Gerakas Hawks με 41-68  .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον έναν και μοναδικό Νίκος Ζαΐμη , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες , κυριάρχησε στους  αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 25 πόντους στο ενεργητικό του .

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ , 8-9 και 8-12 , ενώ με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα έκλεισαν το δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα εννέα πόντων , 12-21  . Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο εντυπωσιακός Ζαΐμης με 10 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη ο Γκόρος είχε 7 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης ο Πικάσης και η παρέα του μείωσαν στους τέσσερις πόντους , 18-22 , με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και με ένα υπέρ τους επιμέρους 4-12 να οδηγούνται στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού με σκορ 22-34  . Ο Ντάγκας σε αυτό το διάστημα πέτυχε 6 πόντους , ενώ ο Γκόρος είχε 4 .

Στο  τρίτο δεκάλεπτο οι Κέρβεροι με πρωταγωνιστή τον Νίκο Ζαίμη αύξησαν τη διαφορά στους δεκαεννιά πόντους ,22-41 , ενώ έκλεισαν τη περίοδο προηγούμενοι με 32-47  . Ο Ζαίμης πέτυχε 9 πόντους  , ενώ ο Γκόρος είχε 5 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι Κέρβεροι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα , κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους  με τη διαφορά τέλος του αγώνα  να αγγίζει την ανώτατη τιμή της , αυτής των είκοσι εφτά πόντων , 41-68  . Ο Ντάγκας  πέτυχε 9 πόντους , ενώ ο Πικάσης είχε 3 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Ζαίμης με 25 πόντους , 16 ριμπάουντ και 1 ασίστ   , ενώ για τους ηττημένους ο Δημήτρης Γκόρος είχε 18 πόντους , 17 ριμπάουντ , 1 ασίστ , 2 κλεψίματα  και 1 κόψιμο .

Οι Κέρβεροι είχαν 20/41 δίποντα , 8/28 τρίποντα , 4/7 βολές , 54 ριμπάουντ , 13 ασίστ ,  3 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 11 λάθη , ενώ οι Gerakas Hawks είχαν 9/49 δίποντα , 6/34 τρίποντα , 5/12 βολές , 39 ριμπάουντ , 3 ασίστ , 4 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 18 λάθη .

Gerakas Hawks (Πικάσης): Βουλομάνος 2 , Γκόρος 18 , Πικάσης 5 , Κατσαμάκης 2 , Αβαράκης , Ταπούζογλου 14  .

Κέρβεροι(Ντάγκας) : Κάπρος 7 , Πατελής 11 , Γώγος 3 , Ζαΐμης 25 ,  Ντάγκας 22 .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Νίκου Ζαΐμη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης!