11/10/2019
Athens Super Sonics 18 9 17 13 - 57 -
Tinderwolves 21 8 26 11 - 66 -

Επέστρεψαν στις νίκες οι Tinderwolves!

Ελέγχοντας το παιχνίδι καθ’ όλη την διάρκειά του, οι Tinderwolves επικράτησαν για την τέταρτη αγωνιστική του Basketaki Cup των Athens Super Sonics με 57-66.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την μία ομάδα απαντάει στα καλάθια της άλλης. Οι Tinderwolves έδειχναν να πατούν καλύτερα στο παρκέ και με πρωταγωνιστές τους Δασκαλόπουλο,  Καρβέλη και Μουρελάτο προηγήθηκαν στα μέσα της περιόδου με 10-16. Οι γηπεδούχοι άρχισαν σιγά σιγά να βρίσκουν ρυθμό, σκόραραν με τους Μανωλιά και Αθανασάκο και μείωσαν στους 3 (18-21) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι «μπλε» παρά την πίεση των αντιπάλων συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Δασκαλόπουλος ήταν αυτός που έκανε και πάλι την διαφορά στην επίθεση, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Κούτσικου και Σωληναραίου. Για τους γηπεδούχους, οι Κυδώνης και Αθανασάκος ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους. Σκορ ημιχρόνου, 27-29.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που ουσιαστικά έκρινε το νικητή. Οι φιλοξενούμενοι παρά τις απουσίες τους (6 άτομα ρόστερ), ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, σημειώνοντας 26 πόντους και εκτόξευσαν την διαφορά στο +11 (44-55) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η τριάδα Δασκαλόπουλου – Μουρελάτου – Καρβέλη ήταν αυτή που σημείωσε τους περισσότερους πόντους, ενώ ο Μαράτος συνδέθηκε κι αυτός με το καλάθι. Ο Φιλιόπουλος με προσωπικές ενέργειες και ο Χ. Δεγγεστίνος με μακρινά σουτ ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι Athens Super Sonics στο τρίτο δεκάλεπτο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν μας έκανε σοφότερους. Οι Tinderwolves διαχείριστηκαν άψογα το υπέρ τους προβάδισμα και με καλάθια των Δασκαλόπουλου και Μουρελάτου έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη με 57-66. Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Φιλιόπουλου, Αθανασάκου και Χ. Δεγγεστίνου, οι Athens Super Sonics δεν κατάφεραν να γίνουν πιο πολύ απειλητικοί και γνώρισαν δίκαια την ήττα στο κλειστό του Κολωνού.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Δασκαλόπουλος με double double και 25 πόντους (12/19 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 13 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανασάκος με επίσης double double και 15 πόντους (7/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 13 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 21/53 δίποντα (39,6%), 3/22 τρίποντα (13,6%) και 6/18 βολές (33,3%). Μάζεψαν 56 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 25/54 δίποντα (46,2%), 4/28 τρίποντα (14,3%) και 4/9 βολές (44,4%). Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Athens Super Sonics (Φιλιόπουλος): Θ. Δεγγεστίνος 2, Φιλιόπουλος 9 (2), Κ. Παπαμακάριος, Μανωλιάς 12, Αυγερινός 3, Χουντής, Χ. Δεγγεστίνος 4 (1), Κυδώνης 12, Αθανασάκος 15, Γ. Παπαμακάριος.

Tinderwolves (Σωληναραίος): Μαράτος 6, Κούτσικος 2, Σωληναραίος 5, Δασκαλόπουλος 25, Καρβέλης 12 (2), Μουρελάτος 16 (2)

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος που διαχειρίστηκαν το παιχνίδι οι μόλις έξι Tinderwolves!

Τι δεν μας άρεσε: Οι Athens Super Sonics δεν εκμεταλλεύτηκαν όσο έπρεπε την υψομετρική τους διαφορά.