16/01/2020
War Gamers 12 24 18 24 - 78 -
West Kings 20 22 15 14 - 71 -

Επέστρεψαν στις νίκες οι War Gamers!

Σε ένα εξαιρετικά αμφίρροπο ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, οι War Gamers επικράτησαν των West Kings με 78-71, για να ξεκινήσουν νικηφόρα τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος. Αν και στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα βρίσκονταν πίσω στο σκορ, οι War Gamers δεν τα παράτησαν πότε και με φοβερή ευστοχία στις τελευταίες επιθέσεις πήραν το ματς.

Στην αρχή του ματς οι δύο ομάδες μπήκαν ζεστά και στα πρώτα τρία λεπτά το ματς ήταν 5-5. Οι West Kings με ένα 12-2 σερί βρέθηκαν στο +10 με 4'47 να απομένουν και τελικά η περίοδος τους βρήκε μπροστά με 12-20. Χαλούδης και Θεοφανόπουλος σκόραραν από τέσσερις έκαστος για τους γηπεδούχους, ενώ για τους West Kings σε φοβερή κατάσταση οι Δακουτρός και Πεζούλας με δέκα και οκτώ αντίστοιχα.

Στη δεύτερη περίοδο οι War Gamers μείωσαν στον πόντο το παιχνίδι με 7’40” να απομένουν. Όμως δέχτηκαν οκτώ σερί πόντους από αιφνιδιασμούς μέσα σε 1’12”. Η διάφορα ξανανέβηκε στο +11 (24-35) για τους κίτρινους, αλλά οι War Gamers κατάφεραν να περιορίσουν τη ζημιά και να κλείσουν στο -6, 36-42. Καρατζής με έξι και Χαλούδης με πέντε ξεχώρισαν επιθετικά για τους γηπεδούχους, Δακουτρός με δέκα και Πεζούλας με έξι για τους φιλοξενούμενους.

Η τρίτη περίοδος ήταν ένα δυνατό ντέρμπι στο οποίο δεν έλειπαν η ένταση, τα νευρά και το πάθος. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να ξεφύγουν η μία της άλλης, μέχρι να κάνουν ένα 5-0 σερί οι West Kings και να ξεφύγουν με +9 και 1’34” για την λήξη. Όμως με δύο σερί τρίποντα σε 40″ οι War Gamers έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -3, 54-57. Καραγιάννης και Προσελέντης σκόραραν από πέντε πόντους και Γιαννόπουλος έξι (2τρ) για τους War Gamers. Ο Δακουτρός έκανε άλλη μία μεγάλη περίοδο για τους West Kings με εννέα.

Καθηλωτική ήταν η τέταρτη περίοδος καθώς οι δύο ομάδες σκόραραν με συνέπεια. Με 6’43” να απομένουν ο Καραγιάννης με καλάθι και φάουλ έγραψε το 63-63. Στην επόμενη επίθεση των War Gamers τους έδωσε και το προβάδισμα, για πρώτη φορά στο παιχνίδι, με τρίποντο για το 66-64. Οι West Kings ανέκτησαν το προβάδισμα με τρίποντο του Τσεμπέρη Ε. με τρία λεπτά για την λήξη του ματς. Όμως οι War Gamers  με ένα σερί 12-2 στα τελευταία 2’30” πήραν το ματς με 78-71. Ο Καραγιάννης σκόραρε 11 πόντους, όμως κομβικός για τους War Gamers ο Θεοφανόπουλος με δύο απανωτά τριποντά μέσα σε 30″. Για τους West Kings οι Δακουτρός με πέντε, Σταυρούλης και Τσεμπέρης Ε. με τρεις ξεχώρισαν επιθετικά.

Mvp του αγώνα ήταν ο Στέφανος Καραγιάννης με 20 πόντους (4/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα και 9/15 βολές), 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη  και 1 κλέψιμο. Για τους ηττημένους ο Λεωνίδας Δακουτρός ξεχώρισε με 35 πόντους (6/9 δίποντα, 6/12 τρίποντα και 5/7 βολές), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος και 2 τάπες.

Οι War Gamers είχαν 13/37 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 19/32 βολές, 53 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα και 21 λάθη. Οι West Kings είχαν 18/45 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 8/16 βολές, 34 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 11 λάθη.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Προσελέντης 13 (3τρ 6ρ 4 ασ), Καραγιάννης 20 (1τρ 15ρ 4 ασ), Μέμεζας (8ρ), Θεοφανόπουλος 13 (3τρ 8 ρ), Χαλούδης 12 (1τρ 6 ρ), Σοφούλης 3 (1), Καρατζής 8 (7ρ), Γιαννόπουλος 9 (2).

West Kings (Μαρφαντάς): Τσεμπέρης Ι, Κυρμίζογλου 2 (4ασ), Πεζούλας 14 (2τρ 8ρ), Τσεμπέρης Ε. 3 (1), Χριστοδούλου 2, Δακουτρός 35 (6τρ 4κλ), Αναστόπουλος 4, Φωτόπουλος 4, Σταυρούλης 5 (5ρ), Καραγιάννης 2 (5ρ).

Τι μας άρεσε: Όλο το παιχνίδι, καθώς πρόκειται για ομάδες υψηλού επιπέδου.