19/11/2023
Ένωση Αγρινίου 15 20 10 14 - 59 -
Agrinio Cava Beers 19 12 17 20 - 68 -

Επέστρεψαν στις νίκες στο ντέρμπι της αγωνιστικής οι Agrinio Cava Beers

Η ομάδα του Θανάση Ζαμπάρα επέστρεψε στις νίκες και υποχρέωσε στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της την Ένωση.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, με τους Cava Beers να παίρνουν μικρή διαφορά στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήραν "κεφάλι" στο σκορ και έκλεισαν στο +4 το ημίχρονο.

Η Ένωση διατηρούσε μικρό προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως στο φινάλε οι Cava Beers με σερί 7 - 0 ανέτρεψαν την κατάσταση και προηγήθηκαν με διαφορά 3 πόντων.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 49 - 48, όμως οι Cava Beers απάντησαν με σερί 11 - 0 και στη συνέχεια διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους φτάνοντας στη νίκη.

Ο Μιχάλης Σταμουλάκης με 21 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ της Ένωσης και τον ακολούθησε ο Τάσος Βασιλείου με 11 πόντους, ενώ και οι δύο πέτυχαν double double με 10 και 16 ριμπάουντ αντίστοιχα.
Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Λευτέρης Αραχωβίτης με 14 πόντους, 13 είχε ο Γιάννης Παρθένης και 12 ο Γρηγόρης Κουβέλης.

Τι μας άρεσε. Οι Cava Beers έδειξαν να έχουν σωστό πλάνο στο παιχνίδι τους και αυτό το έφερε η παρουσία του Θανάση Ζαμπάρα στον πάγκο τους.

Τι δε μας άρεσε. Ο Βασιλείου κλείστηκε αρκετά καλά και η Ένωση παγιδεύτηκε γνωρίζοντας τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της.

ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μιχάλης Σταμουλάκης): Βασιλείου 11, Καρακώστας Χ. 2, Καρακώστας Ε., Κάτρης Ι. 7(1), Κάτρης Γ. 8, Κουμάσης, Μπλαχούρας 2, Πλιάτσικας 2, Ρόμπολας, Σταμουλάκης 21(2), Τσιούνης 6.

AGRINIO CAVA BEERS (Θανάσης Ζαμπάρας): Αραχωβίτης 14(2), Ζαρζανίκας, Καλλιακμάνης 9, Κολοβός 4, Κουβέλης 12(1), Παρθένης 13, Ρέντζιος 5, Ρηγογιάννης 6(2), Τριμπόνης 2, Φραγγελάκης 3(1).