13/03/2023
Τα Βουνά 22 17 25 10 - 74 -
Peteenagers BC 12 22 15 10 - 59 -

Επέστρεψαν στις νίκες τα Βουνά

Έχοντας τον Καργιώτη σε καταπληκτική μέρα έξω από τα 6,75, τα Βουνά πήραν ακόμα μια πολύ σημαντική νίκη, αυτή τη φορά ενάντια στους Peteenagers (74-59) και έφτασαν τις 3 νίκες σε 4 αναμετρήσεις, ξεπερνώντας με τον πιο πειστικό τρόπο την ήττα - σοκ από τους Ball Don't Lie. Αντίθετα, οι «πετεινοί» αν και έδειξαν ένα πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο, ειδικά στο πρώτο μέρος, παραμένουν στον πάτο της βαθμολογίας, χωρίς να έχουν γευτεί ακόμα τη χαρά της νίκης.

Το παιχνίδι άρχισε με τα Βουνά να μπαίνουν δυνατά και να  παρουσιάζουν μια εξαιρετική εικόνα σε άμυνα και επίθεση, έχοντας σαν σημείο αναφοράς τον Μαντά. Το Α' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 22-12, με τους «νερατζούρι» να δείχνουν από την αρχή τις προθέσεις τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα δεδομένα της αναμέτρησης άλλαξαν, καθώς οι Peteenagers βελτίωσαν αισθητά την εικόνα και με ένα σερί 18-4 πήραν προβάδισμα στο σκορ (26-30, στο 16'). Ωστόσο, η αντίδραση των Βουνών ήταν καίρια, με την ομάδα του Παναγιώτη Λιόλιου να πραγματοποιεί ένα πολύ καλό «φίνις» στο Α' μέρος και να πηγαίνει με προβάδισμα στην ανάπαυλα (39-34).

Με κεκτημένη ταχύτητα από το πολύ καλό φινάλε στο πρώτο μέρος, τα Βουνά συνέχισαν να παίζουν πάρα πολύ καλά και στο τρίτο δεκάλεπτο, έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον Καργιώτη, ο οποίος «σμπαράλιασε» την αντίπαλη άμυνα από την περιφέρεια. Με επιμέρους σκορ 25-15, οι «νερατζούρι» έκλεισαν το Γ' δεκάλεπτο στο +15 (64-49) και ουσιαστικά κλείδωσαν τη νίκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν παίχτηκε πολύ καλό μπάσκετ, με τους «πετεινούς» να μην καταφέρνουν να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης και τα Βουνά να κατεβάζουν στροφές στα τελευταία λεπτά. Το τελικό 74-59 ήταν αυτό που εν τέλει σφράγισε τις προσπάθειες των δύο αντιπάλων,

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Καργιώτης, με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από την άλλη, αυτός που διακίθηκε ήταν ο Σπύρος Αλεξόπουλος, με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Βουνά: Αναστασόπουλος 8, Καργιώτης 19, Λαζανάς 9, Μαντάς 11, Λιόλιος 13, Παπανικολάου 8, Τσιρώνης Α. 6, Τσιρώνης Β.

Peteenagers: Αλεξόπουλος 15, Ασπρούλιας 4, Διαμαντόπουλος, Ησαϊας 2, Λέζος 16, Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 12, Χατζαντώνης 10