15/10/2019
Λεγάμενοι BC 9 11 18 18 - 56 -
ReTirees 16 20 19 11 - 66 -

Επέστρεψαν στον… δρόμο των επιτυχιών οι ReTirees!

Χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, οι ReTirees επέστρεψαν στον δρόμο των επιτυχιών στην κορυφαία κατηγορία του Basketaki, αφού επικράτησαν των Λεγάμενων με 56-66 στο κλειστό του Κολωνού.

Τις προθέσεις από νωρίς έδειξαν οι «συνταξιούχοι» αφού με καλάθια των Κατιάκου, Γιαμαίου και Πλεξουσάκη προηγήθηκαν με 4-11. Οι Λεγάμενοι αντέδρασαν στο δεύτερο μισό της περιόδου με τους τους Βρεττάκο και Σαμαρτζή, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (9-16).

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και σε συνδυασμό με την πολύ κακή άμυνα των Λεγάμενων, η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα στο τέλος του ημιχρόνου (20-36). Ο Τσαντζαλής ήρθε από τον πάγκο και έδωσε αρκετές λύσεις στην επίθεση των ReTirees, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Στόλη και Πλεξουσάκη. Οι Λεγάμενοι πήραν σκορ από τους Γκανιάτσα, Θρουβάλα και Σαμαρτζή, όμως δεν θύμιζαν σε καμία περίπτωση την ομάδα των προηγούμενων αγωνιστικών.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Χαϊκάλη σημείωσε όσους πόντους είχε πετύχει σχεδόν στο πρώτο ημίχρονο (18), με τους Θρουβάλα, Γκανιάτσα και Σαμαρτζή να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους, όμως το πρόβλημα στην άμυνα παρέμεινε άλυτο. Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές τους Κωστούλα, Κατιάκο και Γιαμαίο σημείωσαν 19 πόντους και διαμόρφωσαν το υπέρ τους 38-55 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Λεγάμενοι εκμεταλλεύτηκαν την… χαλαρότητα των αντιπάλων και με αντεπίθεση διαρκείας, έριξαν την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των 10 πόντων (54-62), χάρη στα καλάθια των Δημουλιά, Σαμαρτζή και Θρουβάλα. Οι ReTirees αποφάσισαν να μην γκρεμίσουν, όσα είχαν χτίσει στα προηγούμενα τρία δεκάλεπτα και με σημαντικά καλάθια των Κατιάκου και Κωστούλα, έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 56-66.

Πολυτιμότερος των νικητών ήταν ο Κωστούλας με 11 πόντους (5/7 δίποντα, 1/2 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σαμαρτζής με 16 πόντους (8/12 δίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/42 δίποντα (40,4%), 4/19 τρίποντα (21,1%) και 10/19 βολές (52,6%). Μάζεψαν 30 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/51 δίποντα (43,1%), 4/20 τρίποντα (20%) και 10/14 βολές (71,4%). Μάζεψαν 51 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Δημουλιάς 7 (2), Σιγάλας, Στάντζος 1, Σαμαρτζής 16, Βρεττάκος 4, Θρουβάλας 12, Γκανιάτσας 12 (2), Σκαμαγκάς 2, Δασκαλόπουλος 2

ReTirees (Στόλης): Σαρρής 8, Λαδάς. Κωστούλας 11, Γιαμαίος 10 (2), Κατιάκος 15, Τσαντζαλής 3 (1), Στόλης 9 (1), Πλεξουσάκης 10, Αφολάνιο

Τι μας άρεσε: Η εικόνα των ReTirees στα πρώτα τρία δεκάλεπτα ήταν κάτι παραπάνω από ικανοποιητική.