50
Shadows 9 16 14 15 - 54 -
Aces 9 6 24 11 - 50 -

Επέστρεψαν τα χαμόγελα δια χειρός Παπαγιάννη!

Στο κλειστό του Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development 2 , οι Shadows  πέτυχαν τη τέταρτη νίκη στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκαν των Aces με 54-50 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε εξαιρετική μέρα τον Δημήτρη Παπαγιάννη, καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησε στους αιθέρες   και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 22 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ του Arena , 4-0 και 7-2 , με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και με ένα επιμέρους 2-7 να κλείνουν το δεκάλεπτο στην απόλυτη ισορροπία , 9-9 .

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού ο Παπαγιάννης και η παρέα του με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα αύξησαν τη διαφορά  στους δώδεκα  πόντους , 23-11 ,με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού στο συν δέκα με 25-15  .

Στη τρίτη περίοδο η αναμέτρηση είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι , καθώς οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα , 28-23 , οι Aces αντέδρασαν και με ένα επιμέρους 7-13 πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στον αγώνα , 35-36 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της περιόδου να δείχνει το ισόπαλο 39-39 .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Aces βρέθηκαν πολύ κοντά στη κατάκτηση της νίκης , αφού προηγήθηκαν με πέντε πόντους διαφορά , 43-48 , οι Shadows μείωσαν στον έναν , 49-50 , ενώ με ένα εκπληκτικό φίνις , 5-0 , έσπασαν ένα αρνητικό σερί τεσσάρων αγωνιστικών κατακτώντας τη τέταρτη νίκη στο πρωτάθλημα της Development 2 με 54-50 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Παπαγιάννης με 22 πόντους , 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο  , ενώ για τους ηττημένους ο Άγγελος Γιαζιτζόγλου είχε 13 πόντους , 9  ριμπάουντ , 2 ασίστ και 4 κλεψίματα  .

Οι Shadows  είχαν  21/42 δίποντα , 2/25 τρίποντα , 6/17 βολές , 40 ριμπάουντ , 13 ασίστ ,  13 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 13 λάθη , ενώ οι Aces είχαν 19/65 δίποντα , 3/9 τρίποντα , 9/16 βολές , 47 ριμπάουντ , 11 ασίστ , 8 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 15 λάθη .

Shadows (Καραμάνος):  Αθανασιάδης 2  , Μυλωνάς 12 , Παπαγιάννης 22  , Τζώλης 6 , Μασσαλής 3 , Τόλιας 5 , Καραμάνος 4 .

Αces (Ίρεμίας Ναρεκιάν ) : Γιαζιτζόγλου 13 , Κοντακιώτης 6 , Ναρεκιάν , Μπατζάκας 8 , Στεργιόπουλος 8 , Τσουτσουράκης 7  , Κοζανίδης 6 , Μαραβέλιας 2  .

Τι μας άρεσε : Το σασπένς που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης  !