06/12/2021
Κέρβεροι 18 11 15 12 - 56 -
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 9 17 16 21 - 63 -

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στον Αρχιστράτηγο Βασδέκη!

Στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Master League , ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης  πέτυχε την έκτη  νίκη  στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκε του Κέρβερου  με 56-63 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Κωνσταντίνο Μαγκανιάρη  , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, μάζεψε ριμπάουντ και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 21 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ , 2-0  και 4-2  , οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και προσπέρασαν με έναν πόντο διαφορά ,4-5  , με τους Κέρβερους να πραγματοποιούν ένα εντυπωσιακό επιμέρους  14-4  κα να κλείνουν το δεκάλεπτο στο συν εννέα  , 18-9  .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές , καθώς οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά για πρώτη φορά  στους δέκα πόντους , 22-12 , με τον Γρατσιάτο και τη παρέα του να απαντούν και με ένα επιθετικό κρεσέντο έξω από τη γραμμή των 6.75  να οδηγούνται στα αποδυτήρια  στο μείον τρία , 29-26 .

Στη τρίτη περίοδο οι Κέρβεροι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα , , κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά να αυξάνεται και πάλι στου δέκα,36-26 , με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και με ένα επιμέρους 8-16 να κλείνουν το δεκάλεπτο στο μείον δύο , 44-42  .

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης θύμιζε εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο , καθώς οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία στο σκορ , 46-47 , οι Κέρβεροι επανήλθαν σε θέση οδηγού με ένα καλάθι διαφορά , 51-49 , με τον Βασδέκη να απαντάει εκ νέου και με ένα επιμέρους 5-14 να κατακτά εν τέλει μια μεγάλη και πανάξια νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με 56-63  .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Μαγκανιάρης  με 21 πόντους , 5 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 8 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Νίκος Ζαιμης είχε 15 πόντους και 16 ριμπάουντ  .

Ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης  είχε  14/36 δίποντα , 11/38 τρίποντα , 2/4 βολές , 43 ριμπάουντ , 13 ασίστ ,  14 κλεψίματα  και 1 λάθη , ενώ οι Κέρβεροι είχαν   13/33 δίποντα , 8/36 τρίποντα , 6/8 βολές , 48 ριμπάουντ , 7 ασίστ  και 11 λάθη .

Κέρβεροι(Ντάγκας): Λαρετζάκης 24  , Παντελής 2  , Γώγος 4 , Ζαΐμης 15  , Κοκολάκης 4 , Ντάγκας 7  .

Αρχιστράτηγος Βασδέκης(Τογγαλίδης) : Γρατσιάτος 19 , Τογγαλίδης 15 , Λιοφάγος 6 , Μαγκανιάρης 21 , Ευσταθίου  , Συκάρης 2 .

Τι μας άρεσε : Το μόλις ένα λάθος των νικητών  !