06/02/2020
Skroutz 4 8 11 9 - 32 -
Aladalon 9 20 13 15 - 57 -

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στους Aladalon!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Aladalon στον έβδομο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής επικράτησαν του Skroutz με 32-57 και παρέμειναν σταθερά σε τροχιά play-off.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Aladalon στο ματς, καθώς με 7 συνεχόμενους πόντους του Σουβλέρη και δίποντο του Διαμαντόπουλου, προηγήθηκαν με 0-9, 3:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι Λιούμης και Φοίβος Παυλίδης βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους και μείωσαν στους 5, 4-9!

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 7 πόντους του Μαχαίρα, αλλά και βοήθειες των Σουβλέρη, Χρήστου Μιχαηλίδη και Παναγιώτη Παυλίδη με 4 πόντους έκαστος, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 12-29. Ο Φοίβος Παυλίδης με 5 πόντους και ο Πουλής με 2 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση του Skroutz στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Aladalon διατήρησαν εύκολα την διψήφια διαφορά ασφαλείας και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη, αφού με 5 πόντους του Χρήστου Μιχαηλίδη και 4 του Αθανασάκου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +19, 23-42. Προσπάθησαν οι Σκρουτζαίοι να πλησιάσουν σε εκείνο το διάστημα τον αντίπαλο, ωστόσο τόσο οι 5 πόντοι του Φοίβου Παυλίδη, όσο και οι 4 του Μακρυγιώργου δεν ήταν αρκετοί. Σκορ τρίτης περιόδου 23-42!

Με την διαφορά στους 19, 23-42, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι Aladalon έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα με 32-57, χάρη σε 5 πόντους του Μαχαίρα, 4 του Αθανασάκου και 4 του Σουβλέρη. Για το Skroutz στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Φοίβος Παυλίδης και Μακρυγιώργος με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/4 βολές, 10/49 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 2 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 3/4 βολές, 21/51 δίποντα και 4/29 τρίποντα. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Πολυτιμότερος για το Skroutz ο Φοίβος Παυλίδης με 17 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 7 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος των Aladalon ο Μαχαίρας με 12 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ,  έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Skroutz (Παυλίδης Φ.): Πουλής 2, Μακρυγιώργος 9, Ρίζος, Παυλίδης Φ. 17 (3), Παπαδημητρίου, Λιούμης 4

Aladalon (Αθανασάκος): Διαμαντόπουλος 4, Μιχαηλίδης 11 (1), Αθανασάκος 8, Σουβλέρης 15 (1), Μαχαίρας 12 (2), Μελανοφρύδης 1, Παυλίδης Π. 6

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Aladalon και το εξαιρετικό κλίμα του αγώνα!