23/03/2022
Optimus Priamus 12 13 24 16 - 65 -
Το Τρίτο Φύλο 18 10 16 8 - 52 -

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στους Optimus Priamus!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development2 , οι Optimus Priamus επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα στη προσπάθεια που κάνουν για να προλάβουν το τρένο των Playoff , καθώς τo Τρίτο Φύλο  υπέκυψε στην ανωτερότητα τους με σκορ 65-52 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Ευάγγελο Καλτσάκα , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έκλεψε μπάλες , βοήθησε στα ριμπάουντ  , μοίρασε ασίστ και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 20 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι   πήραν το προβάδισμα  , 2-0 και 7-5 , οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και με την απόλυτη κυριαρχία στο κομμάτι των επιθετικών ριμπάουντ πέτυχαν δέκα αναπάντητους πόντους , 7-15 , με το τέλος του δεκαλέπτου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με 12-18  . Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν ο Καλατσάκας  με 4 πόντους , ενώ ο Καστρίνιος είχε 7  .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Priamus με πρωταγωνιστή τον Καλτσάκα μείωσαν την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στους τέσσερις πόντους , 16-20 και 20-24 , με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει στο μείον τρία με σκορ 25-28  . Ο Καλτσάκας πέτυχε 8 πόντους  , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γεωργάκης και Καστρίνιος είχαν από 4 .

Η τρίτη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στον Χατούνογλου και την παρέα του , καθώς μπήκαν στο παρκέ με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , πίεσαν στην άμυνα , κυριάρχησαν στους αιθέρες , έτρεξαν το γήπεδο , είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της προτελευταίας στροφής της αναμέτρησης να δείχνει το 49-44 υπέρ των γηπεδούχων . Ο Σκουτέρης  πέτυχε 6 πόντους , ενώ ο Χαιδεμένος είχε 8 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι ο αντίπαλος τους είχε κατέβει στο γήπεδο με μόλις πέντε παίκτες άνοιξαν τη ψαλίδα της διαφοράς στους δεκαπέντε  πόντους , 59-44 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος της Development2 με σκορ  65-52  . Πρώτος σκόρερ ο Παπαδάκος με 6 πόντους , ενώ Χαιδεμένος είχε 3  .

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Καλτσάκας  με 20 πόντους , 7 ριμπάουντ , 5 ασίστ και 2 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Γιάννης Καρυτιανός είχε 12 πόντους , 23 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα  .

Οι Optimus Priamus είχαν 24/44 δίποντα , 4/18 τρίποντα , 5/7 βολές , 41 ριμπάουντ , 21 ασίστ ,  7 κλεψίματα , 3 κόψιματα  και 11 λάθη , ενώ To Τρίτο Φύλο είχαν 19/52 δίποντα , 2/20 τρίποντα , 8/11 βολές , 48 ριμπάουντ , 6 ασίστ , 8 κλεψίματα και 14 λάθη .

Optimus Priamus(Μουστάκας): Δάρας 6 , Καλτσάκας 20 , Λύκος 4 , Νομικός , Παπαδάκος 16 , Σκουτέρης 7 , Φουντουλάκης 6 , Χατούνογλου 6  .

Το Τρίτο Φύλο(Δεληγιάννης) : Γεωργάκης 8 , Δεληγιάννης 3 , Καρυτιανός 12 , Καστρίνιος 17 , Χαϊδεμένος 12 .

Τι μας άρεσε : Η εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των Optimus Priamus !