18/10/2021
ReTirees 12 7 16 12 7 54 -
Hood BC 15 14 11 7 1 48 -

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στους ReTirees!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι ReTirees χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο για να λυγίσουν την Hood με 54-48, φτάνοντας έτσι τα δύο ροζ φύλλα μετά την ολοκλήρωση της πέμπτης αγωνιστικής της Elite League!

Αν και έχανε με 10-6 στο πρώτο πεντάλεπτο, η Hood κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο ούσα σε θέση οδηγού με 12-15, χάρη στον εκπληκτικό Λαύκα που πέτυχε 8 πόντους και τον Σολδάτο που πρόσθεσε 5. Ο Αθηναίος με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 3 πόντους είχαν οι Τσιρίδης και Παντελής Σαρρής.

Στην δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση ο Γιάννης Σαρρής και με τρεις δικές του τρίποντες βόμβες, αλλά και buzzer beater τρίποντο του Χαριτόπουλου στο τέλος του πρώτου μέρους, έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 19-29. Λίγα πράγματα από τους ReTirees σε εκείνο το διάστημα, με τον Πλεξουσάκη να ευστοχεί από την περιφέρεια και τους Δεδούση – Μαθιουδάκη μέσα από την ρακέτα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Κουσούλη βρήκε τα πατήματά της και με 7 πόντους του Δεδούση και τρίποντο του Τσιρίδη, πλησίασε στο καλάθι, 35-37, 1:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 35-40, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Χαριτόπουλος από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα από το ίδιο σημείο σκόραρε ο Γιάτσε. Σκορ τρίτης περιόδου 35-40!

Η αντεπίθεση των ReTirees συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου με έμμεσο τρίποντο του Μαθιουδάκη και τρίποντο του Γιαμαίου, προσπέρασαν με 47-44, 1:30 για την λήξη. Ωστόσο, με καλάθι του Χαριτόπουλου, 30″ για το τέλος, η Hood έστειλε το ματς στην παράταση, 47-47, αφού ο Λαύκας αστόχησε σε δύο βολές 1,9″ για το τέλος.

Στην παράταση οι ReTirees βρήκαν τις απαραίτητες λύσεις στην επίθεση από τους Μαθιουδάκη, Τσιρίδη και Αθηναίο, φτάνοντας έτσι στη νίκη με 54-48. Χωρίς καλάθι εντός πεδιάς έμεινε το συγκρότημα του Πατσάκα στο έξτρα πεντάλεπτο, με τον Ποστόλλη να έχει 1/2 βολές.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/18 βολές, 16/59 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 21 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/18 βολές, 10/33 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 30 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Κορυφαίος των ReTirees ο Πλεξουσάκης με 7 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Hood ο Λαύκας με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές και 4/6 δίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής Π. 5 (1), Μαθιουδάκης 9, Γιαμαίος 3 (1), Αθηναίος 8, Τσαντζαλής, Στόλης 3, Πλεξουσάκης 7 (1), Τσιρίδης 10 (1), Δεδούσης 9 (1)

Hood (Πατσάκας): Σολδάτος 7 (1), Γιάτσε 3 (1), Πρωτόγερος 4, Ποστόλλη 1, Σαρρής Γ. 9 (3), Λαύκας 10, Στεφόπουλος 2, Μπέσιος 4, Milicevic, Χαριτόπουλος 8 (2)

Τι μας άρεσε: Το τελευταίο δίλεπτο της κανονικής διάρκειας του αγώνα!

Τι δεν μας άρεσε: Οι 22 χαμένες βολές των δύο ομάδων και τα 30 λάθη της Hood!