27/02/2022
Los Lampriniers 9 13 12 15 - 49 -
La Bola De Papel 12 12 21 8 - 53 -

Επέστρεψε η ηρεμία στην La Bola De Papel!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για την La Bola De Papel στον όγδοο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής κέρδισε δύσκολα τους Los Lampriniers με 49-53 και παραμένει στο κυνήγι των Hurricanes, ενώ η ομάδα της Λαμπρινής έχασε πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για την είσοδο στην πεντάδα!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με την La Bola De Papel να οδηγεί το ματς και να προηγείται με 9-12, χάρη σε 7 πόντους του Μιχάλη Τσουκάλη και δίποντα των Κοντίνου – Βιδάλη. Ο Κοκόλης με 4 πόντους, ο Γκόλιας με ένα τριποντάκι και ο Βαμβακάς με ένα δίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, εκεί όπου με 4 πόντους του Φλώρου και τρίποντο του Σωτηρόπουλου, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 22-24. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Los Lampriniers, με τον Ευγενεία να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους και τους Γρύλλη, Κοκόλη, Γκόλια και Αποστόλου να έχουν από 2 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μιχάλης Τσουκάλης έβαλε εκ νέου μπρος τις μηχανές τους και με 14 πόντους, έδωσε σημαντική διαφορά 11 πόντων στην La Bola De Papel, 34-45. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να αντιδράσουν σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 νέους πόντους του Ευγενεία. Σκορ τρίτης περιόδου 34-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Los Lampriniers έκαναν μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή, όταν με 3 πόντους του Αποστόλου και βοήθειες των Αντωνόπουλου, Ευγενεία και Κοκόλη, πλησίασαν απειλητικά στο καλάθι, 43-45, 4:30 για την λήξη. Στο υπόλοιπο του αγώνα η παρέα του απόντα Μαρινάκη διατήρησε την ψυχραιμία της και με τους Μιχάλη Τσουκάλη και Κοντίνο να φωνάζουν παρών, έφτασε στη δύσκολη νίκη με 49-53!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/18 βολές, 17/57 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 13/19 βολές, 17/40 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 24 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Los Lampriniers ο Ευγενείας με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/8 βολές, 6/15 δίποντα και 0/2 τρίποντα, ενώ μάζεψε 18 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος της La Bola De Papel ο Μιχάλης Τσουκάλης με 26 πόντους, έχοντας 5/5 βολές, 9/13 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 7 λάθη.

Los Lampriniers (Ρίζος): Γκαραγκάνης 2, Ρίζος, Γρύλλης 4, Γκόλιας 9 (1), Βασιλάκης 1, Κοκόλης 8 (1), Αποστόλου 5, Βαμβακάς 2, Ευγενείας 14, Αντωνόπουλος 4

La Bola De Papel (Φλώρος): Τσουκάλης Μ. 26 (1), Βιδάλης 4, Κοντίνος 6, Τζαναβάρας 4, Φλώρος 4, Τσουκάλης Π. 2, Μαύρης 1, Σωτηρόπουλος 6 (1)

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη επιστροφή των Los Lampriniers στα τελευταία λεπτά!