27/03/2022
Aballiers 22 15 12 14 - 63 -
Varnava Hawks 11 11 12 14 - 48 -

Επέστρεψε η ηρεμία στους Aballiers!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Aballiers στον τρίτο όμιλο της D2-League, καθώς για την 17η αγωνιστική κέρδισαν τους Varnava Hawks με 63-48 στο κλειστό του ΣΕΦ.

Με τον εορτάζοντα Γιώργο Βερνίκο να ξεκινάει καυτός το ματς με 8 πόντους, τον Σωτήρη Θάνο να πετυχαίνει 6 και τον Τσαρτσάρα 4, οι Aballiers πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 22-11. Ο Βελιτζέλος με 5 πόντους και οι Αντώνης Παπαδόπουλος, Ευρυσθένης Παπαδόπουλος, Μπαρούνης έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι μπλε έφτασαν στο +17, 37-20, μετά από 6 νέους πόντους του Σωτήρη Θάνου, 6 του Τζιλιάνου και τρίποντο του Νίκου Θάνου. Το σκορ του πρώτου μέρους, 37-22, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Varnava Hawks ο Μιστριώτης, ενώ νωρίτερα 5 πόντους πέτυχε ο Δρανδάκης και 4 ο Αντώνης Παπαδόπουλος.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με τρίποντο του Σωτήρη Θάνου, 3 πόντους του Γραμματικού και 3 του Βερνίκου, οι μπλε διατήρησαν το +15, 49-34. Τα Γεράκια κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Μπαρούνης και Δρανδάκης με ένα τρίποντο ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 49-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Aballiers διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με εύστοχες προσπάθειες των Σωτήρη Θάνου, Γραμματικού και Τσαμπαλή, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 63-48! Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Βελιτζέλος με τους 8 πόντους που πέτυχε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/17 βολές, 19/56 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/7 βολές, 16/34 δίποντα και 6/33 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 6 τάπες.

Betsson mvp των Aballiers ο Σωτήρης Θάνος με 22 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 6/11 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος των Varnava Hawks ο Βελιτζέλος με 15 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Aballiers (Μανώλης): Τσαρτσάρας 4 (1), Θάνος Σ. 22 (3), Τσαμπαλής 9 (1), Γραμματικός 7,  Βερνίκος 12, Θάνος Ν. 3 (1), Τζιλιάνος 6, Μανώλης

Varnava Hawks (Μπαρούνης): Μπούρας 4, Παπαδόπουλος Ε. 4, Μπαρούνης 7 (1), Δρανδάκης 8 (2), Παπαδόπουλος Α. 8, Ψωμαδάκης, Μιστριώτης 2, Βελιτζέλος 15 (3)

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Aballiers!