13/01/2020
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 16 12 20 24 - 72 -
Μίνωες 14 12 6 10 - 42 -

Επέστρεψε η ηρεμία στους Γαλάτες!

Αν και για ένα ημίχρονο τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους 5 Μίνωες, οι Ανυπότακτοι Γαλάτες πήραν τελικά εύκολα τη νίκη με 72-42 για την δέκατη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League, πηγαίνοντας στο 7-3 ρεκόρ.

Οι Ανυπότακτοι Γαλάτες μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και με 6 πόντους του Λαδά, 4 του Φραντζεσκάκη και 4 του Μαντά, προηγούνταν με 12-4 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στην συνέχεια της περιόδου ο Παπαστάμος πήρε μπρος και με 7 δικούς του πόντους, αλλά και 4 του Κυριακοπούλου, έριξαν την διαφορά στο καλάθι, 16-14.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να οδηγούν το ματς και να διατηρούν το +2, 28-26, μετά από 3 νέους πόντους του Λαδά και τριποντάκι του Μαντά. Ο Γκατζιάς με 10(!) πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Μινώων, κρατώντας τους έτσι σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Ανυπότακτοι Γαλάτες πάτησαν γκάζι, έτρεξαν 20-6 επιμέρους σκορ και με τους Λαδά – Φραντζεσκάκη να πετούν φωτιές με 8 πόντους έκαστος, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 48-32! Λίγα πράγματα από τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, αφού τα πρώτα σημάδια κούρασης έκαναν την εμφάνισή τους, με τους Αλεξόπουλο, Παπαστάμο και Γκατζιά να πετυχαίνουν από ένα δίποντο. Σκορ τρίτης περιόδου 48-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ανυπότακτοι Γαλάτες συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και με δράστες τους Φώτου (7π), Μαντά (4π), Φραντζεσκάκη (4π) και Λαδά (3π) έφτασαν εύκολα στη νίκη με 72-4. Για τους Μίνωες στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Αλεξόπουλος και Παπαστάμος με 7 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 29/56 δίποντα και 3/28 τρίποντα. Πήραν 57 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν 7 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/16 βολές, 15/42 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος για τους Ανυπότακτους Γαλάτες ο Λαδάς με 20 πόντους (double-double), έχοντας 5/7 βολές, 6/13 δίποντα και 1/4τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος για τους Μίνωες ο Γκατζιάς με 14 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 5/12 δίποντα και 1/2 τρίποντα, ενώ πήρε 18 ριμπάουντ και έκανε 4 λάθη.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος): Μαντάς 13 (1), Ανδρικόπουλος 8, Γαλάνης 2, Φώτου 11 (1), Σταθάτος 2, Φραντζεσκάκης 16, Λαδάς 20 (1)

Μίνωες (Δερδελάκος): Αλεξόπουλος 11 (1), Παπαστάμος 12, Κυριακόπουλος 4, Δερδελάκος 1, Γκατζιάς 14 (1)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό πρόσωπο που εμφάνισαν οι Μίνωες στο πρώτο μέρος, αλλά και το τρομερό δεύτερο ημίχρονο των Γαλατών!