02/12/2019
Brothers United 16 11 5 14 - 46 -
Πόρτο 20 9 24 18 - 71 -

Επέστρεψε στις νίκες η Πόρτο!

Το Σάββατο το απόγευμα 30 Νοεμβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα , η Πόρτο κάνοντας καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο επέστρεψε τις νίκες επικρατώντας πολύ εύκολα 46 – 71 των για άλλη μια φορά γεμάτων απουσίες Βrothers United .

Οι Brothers άνοιξαν το σκορ του αγώνα με τον Κουφαλιώτη και έβαλαν άλλους 4 πόντους με τον Αβούρη, αλλά η Πόρτο με σπασμένα φρένα και τους Σιδηρόπουλο(8), Ζαφειράκη(8), Χατζιδάκη και Τζανή να βρίσκουν τον δρόμο προς στο καλάθι προηγήθηκαν με 6-20. Το φινάλε του δεκαλέπτου όμως βρήκε τους γηπεδούχους να τρέχουν σερί 10 – 0 με Καράμπελα, Καλαματιανό και Διαμαντή(5) μειώνοντας σε 16-20.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Brothers ισοφάρισαν με δύο καλάθια του Διαμαντή. Στη συνέχεια ο Γώγος με 6 συνεχόμενους πόντους ανέλαβε το σκοράρισμα για την Πόρτο , ενώ Αβούρης και Διαμαντής μείωσαν σε 24 – 26. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου Λουφόπουλος , Τσαλτάκης από την μία και Αβούρης με τρίποντο από την άλλη διαμόρφωσαν το 27 – 29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Πόρτο μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και με Παναγιωτονάκο, Σιδηρόπουλο(4) , Λουφόπουλο και Ζαφειράκη πήρε διαφορά 12 πόντων (27-39). Οι Brothers αντέδρασαν με Διαμαντή και Καλαματιανό, όμως η ασταμάτητη ομάδα του Οικονομίδη με δύο τρίποντα του Τοπούζογλου και βοήθειες από Βουλουμάνο και Τζανή εκτόξευσαν την διαφορά στους 21(32 – 53).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Brothers προσπαθούσαν να μειώσουν με Διαμαντή και Αβούρη, ενώ η Πόρτο με Τσαλτάκη(4), Γώγο, και Σιδηρόπουλο(4) ανέβαζε την διαφορά στους 28(35 – 63). Μπαίνοντας στα τελευταία πέντε διαδικαστικά λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν 11 πόντους με Αβούρη(6), Καλαματιανό, Καράμπελα και Διαμαντή, ενώ οι φιλοξενούμενοι με Σιδηρόπουλο(4), Ζαφειράκη και Βουλουμάνο διαμόρφωσαν το τελικό 46 – 71.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Χρήστος Σιδηρόπουλος με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Διαμαντής με 22 πόντους, 18 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Συνολικά οι Brothers είχαν 16 – 47 δίποντα, 3 – 34 τρίποντα, 5 – 15 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Η Πόρτο είχε 20 – 42 δίποντα, 7 – 28 τρίποντα, 10 – 15 βολές, κατέβασε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη.

Brothers United (Καράμπελας): Κουφαλιώτης, Αβούρης 16 (10ρ), Καλαματιανός 6, Καράμπελας 2, Διαμαντής 22( 18ρ.), Καμπάκης (9 ρ.).

Πόρτο(Οικονομίδης): Ζαφειράκης 11 (7ρ.), Λουφόπουλος 6 (9ασ.), Γώγος 8, Τσαλτάκης 5, Σιδηρόπουλος 19, Γιαννακάκης 3 (3ασ.), Βουλουμάνος 7, Τζανής 2, Τοπούζογλου 6 (7ρ.), Χατζιδάκης 2 (6ρ.), Παναγιωτονάκος 2.

Τι μας άρεσε: Το καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο της Πόρτο.