17/12/2023
ESDDA Graduates 9 13 10 12 - 44 -
Χάνειball 13 13 9 10 - 45 -

Επέστρεψε στις νίκες η Χάνειball!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό της αρένα του Seven, για το πρωτάθλημα της Development League, η Χάνειball μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι πήρε μια τεράστια νίκη επί των ESDDA Graduates με σκορ 44-45!

Στο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν εμφανώς καλύτεροι στο παρκέ, περιόρισαν τα ατού του αντιπάλου και με τον Γεωργίου να πετυχαίνει 5 πόντους, αλλά και τον Κ.Χριστόπουλο να ευστοχεί μία φορά έξω απ’ τη γραμμή των 6.75, έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 9-13. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Ντάκα ήταν ο πρώτος σκόρερ με 5 πόντους

Το δεύτερο δεκάλεπτο αποτέλεσε το πλέον ισορροπημένο του παιχνιδιού καθώς τελείωσα με το επιμέρους 13–13. Ο Κότσιφας έδωσε πολύτιμες λύσεις μέσα στο ζωγραφιστό και συνεπικουρούμενος από τον επίσης πολύ καλό Κ.Σερ.Χριστόπουλο, οδήγησαν την ομάδα τους στην ανάπαυλα σε θέση οδηγού με σκορ 22–26. Από την άλλη πλευρά, ο Βασιλάκος ήταν εξαιρετικός αυτό το διάστημα με 7 πόντους ενεργητικό του.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στην παρέα του Παναγόπουλου, καθώς με όπλο την άμυνα του αλλά και τον Ζαχαριάδη(5π,4ρ)να πραγματοποιεί μία γεμάτη εμφάνιση κατάφεραν να κλείσουν την προτελευταία στροφή στο μείον τρία με σκορ 32-35, δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση ενόψει της τέταρτης περιόδου.

Στο φίνις του αγώνα έσπασαν καρδιές. Οι πορτοκαλί είχαν την ευκαιρία να πάρουν εκείνοι τη νίκη, αλλά ο Ντάκα με το σκορ στο 44-45, αστόχησε στην εκπνοή του αγώνα κάτω από το καλάθι, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους ασπρόμαυρος να πανηγυρίζουν μία σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Development League!

Betsson MVP ο Θανάσης Μπελεφάντης με 3 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Μάριος Ντάκα είχε 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κοψίματα!

Οι νικητές είχαν 10/43 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 7/13 βολές, 35 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 κοψίματα και 7 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/39 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 13/20 βολές, 46 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κόψιμο και 12 λάθη.

ESDDA Graduates(Παναγόπουλος): Βασιλάκος 10, Ζαχαριάδης 5, Ντάκα 13, Παπανικολόπουλός 7, Τσακίρης Παναγόπουλος 9.

Χάνειball(Κ.Χριστόδουλος): Γεωργίου 8, Δαμουλάκης 4, Κότσιφας 6, Μπελεφάντης 3, Κωνσταντίνος Χριστόπουλος 10 Δημήτρης Χριστόπουλος 2, Κωνσταντίνος Σερ. Χριστόπουλος 12.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στις τελευταίες στιγμές της αναμέτρησης!