16/03/2022
Το Τρίτο Φύλο 21 19 12 10 - 62 -
Melisses BC 16 6 20 14 - 56 -

Επέστρεψε στις νίκες και ελπίζει το Τρίτο Φύλο!

Την Τρίτη το βράδυ 14 Μαρτίου στο Μενίδι, το Τρίτο Φύλο πήρε από την αρχή της αναμέτρησης τα ηνία του αγώνα ,επέστρεψε στις νίκες πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 62 – 56 και ελπίζει στην είσοδο στα πλέι οφ.

Χορταστικό και με ωραίο θέαμα ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με το Τρίτο Φύλο να προηγείται 21 – 16. Ο Καρυτιανός με 6 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση με τους Καστρίνιο, Χαϊδεμένο να ακολουθούν με 4 έκαστος, ενώ τις Μέλισσες οδηγούσαν η τριάδα Γανωτάκη , Μπουγιούκου με 5 και Μπάνου με 4 πόντους αντίστοιχα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Τρίτο Φύλο ήταν εξαιρετικό σε άμυνα και επίθεση με τη διαφορά να σκαρφαλώνει στους 19. Ο Γεωργάκης με 6 πόντους, ασίστ και μαζεμένα ριμπάουντ ήταν ο πιο κομβικός παίχτης για την ομάδα του, με τον Μήτσιου να είναι πρώτος σκόρερ με 9 πόντους για τους γηπεδούχους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Μέλισσες αντιμετώπιζαν επιθετική δυστοκία, με τον Μπουγιούκο μόνο να ξεχωρίζει με 5 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο οι Μέλισσες στεκόντουσαν εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο και με μπροστάρη έναν απίθανο Μανώλη Γανωτάκη να βάζει 12 πόντους και τον Δούκα να σκοράρει από τα 6,75 δις, μείωσαν 52-42. Το προβάδισμα για τους γηπεδούχους, κρατούσε κυρίως ο Δεληγιάννης με δύο τρίποντες βόμβες.

Στο ρελαντί κυλούσε η τέταρτη περίοδος, με το Τρίτο Φύλο να ολοκληρώνει την νίκη του με Δεληγιάννη, Καστρίνιο να βάζουν από 3 πόντους και Μοίρα, Χαϊδεμένο από ένα καλάθι. Στην αντίπερα όχθη, οι Μέλισσες έβρισκαν λύσεις κυρίως από Μπουγιούκο(6), Δούκα και Γανωτάκη, κατεβάζοντας την διαφορά και διαμορφώνοντας το τελικό 62-56.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Στέφανος Μήτσιου με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξης Μπουγιούκος με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Το Τρίτο Φύλο είχε 22 / 46 δίποντα, 3 / 19 τρίποντα, 9/13 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 14 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη. Οι Melisses είχαν 21 / 50 δίποντα, 2 / 11 τρίποντα, 8 / 17 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 21 λάθη.

Τρίτο Φύλο(Μοίρας):Γεωργάκης 8, Δεληγιάννης 9, Καρυτιανός 10(10ρ.), Καστρίνιος 9(8ρ.), Μήτσιου 12(7ρ.), Μοίρας 4, Χαϊδεμένος 10(8ρ.).

Melisses (Μπουγιούκος): Γανωτάκης 20(6ρ.), Δούκας 13, Μπάνος 4(9ρ.), Α.Μπουγιούκος 17(13ρ.), Φράγκος 2(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Το καταπληκτικό κλίμα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.