25/11/2022
Vatos Krokos 19 12 15 14 - 60 -
Ιπ-πότες 8 13 7 18 - 46 -

Επέστρεψαν στις νίκες οι Vatos Krokos!

Βράδυ Παρασκευής στο Basketaki Arena οι Vatos Krokos υποδέχθηκαν τους Ιπ-πότες για την 5η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League. Η ομάδα του coach Χατζηνικήτα κατάφερε να επικρατήσει εύκολα με 60-46, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί που έτρεχε και επιστρέφοντας στα ροζ φύλλα αγώνα. Σε κακό βράδυ και πάλι οι Ιπ-πότες, που όμως κινήθηκαν μεταγραφικά εκμεταλλευόμενοι το Black Friday και αναμένεται να βελτιωθούν. Οι Vatos επικεντρώνονται πλέον στο απαιτητικό ματς της ερχόμενης αγωνιστικής κόντρα στους πρωτοπόρους και αήττητους Kourkoutes. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Vatos Krokos. Με τον Βιντζηλαίο (9π.) να μπαίνει καυτός στο ματς, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Παπαναστασίου (6π.), Καλλίτσα (2π.) και Φερίδη (2π.) η ομάδα του Χατζηνικήτα έχτισε διψήφιο προβάδισμα από νωρίς. Άργησαν λίγο να βρουν τα πατήματά τους οι Ιπ-πότες που βασίστηκαν επιθετικά στους Σιαπάνη (3π.), Τσιούφη (2π.) και Ντούκα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-8.

Ισορροπημένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους Ιπ-πότες να παρουσιάζονται βελτιωμένοι, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 12-13. Το δίδυμο Κεκεμπάνος (4π.) – Παπαδόπουλος (4π.) ξεχώρισε επιθετικά για τους φιλοξενούμενους, ενώ την ίδια ώρα οι Vatos δια χειρός Βιντζηλαίου (4π.) και Μπιστούνα (4π.) διατήρησαν το διψήφιο προβάδισμα. Σκορ ημιχρόνου, 31-21.

Προς το φινάλε της τρίτης περιόδου και μετά από ένα κακό διάστημα για αμφότερες τις ομάδες, οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και χάρη στα μακρινά σουτ του Άλκη Χριστόπουλου (6π.) ανέβασαν τη διαφορά κοντά στο +20, απλοποιώντας την υπόθεση νίκη. Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν οι Ιπ-πότες που σκοράροντας μόλις 7 πόντους και τέθηκαν εκτός μάχης ουσιαστικά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 46-28.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν αισθητά. Οι Ιπ-πότες βελτίωσαν σημαντικά την εικόνα τους, χάρη στις επιθετικές πρωτοβουλίες των Παπαδόπουλου (5π.), Σιαπάνη (4π.), Ντούκα (4π.) και Τσιούφη (4π.). Οι Vatos, από την άλλη, είχαν σημαντική πολυφωνία στο φινάλε παίρνοντας σκορ από έξι διαφορετικούς παίκτες και φτάνοντας εύκολα στη νίκη με 60-46.

Στο τέλος του αγώνα, οι Vatos Krokos είχαν 25/53 δίποντα, 3/19 τρίποντα και 1/5 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι Ιπ-πότες είχαν 17/43 δίποντα, 1/21 τρίποντα και 9/17 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Βιντζηλαίος με 16 πόντους, έχοντας 6/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Σιαπάνης με 9 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 5/7 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας) : Αμαργιανός, Βιντζηλαίος 16 (1), Καλλίτσας 4, Λάζος 4, Μπιστούνας 6, Αναστασίου 12, Φερίδης 4, Χριστόπουλος Β. 6,Χριστόπουλος Α. 8 (2).

Ιπ-πότες (Κεκεμπάνος) : Ανυφαντής 2, Κεκεμπάνος 6, Μπαρδούσης 2, Ντούκα 8, Παπαδόπουλος 12 (1), Παπασημακόπουλος, Πεπόνης 1, Σιαπάνης 9, Τσιούφης 6.

Τι μας άρεσε : Το ξεκίνημα των Vatos Krokos.