11/12/2023
Space Hellas 14 18 29 9 - 70 -
Aguanile 18 9 10 10 - 47 -

Επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις η Space Hellas!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό του ΓΣΠ για το πρωτάθλημα της Elite League, η Space Hellas πραγματοποιησε εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να φτάσει σε ακόμη μία νίκη, αυτή τη φόρα επί της Aguanile, με σκορ 70-47!

Το ξεκίνημα δεν προμήνυε σε καμία περίπτωση τα όσα θα ακολουθήσουν, καθώς οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Δάμη και Σιαμπλή να ηγούνται των προσπαθειών τους προηγήθηκαν στο σκορ με 2-10. Ωστόσο, η παρέα του Ντουμάνη ξύπνησε από το αγωνιστικό λήθαργο και με ηγέτη τον εκπληκτικό Μαμαλάκη(8π) κατάφερε στο πέρας της περιόδου να μειώσεις στους τέσσερις πόντους με σκορ 14–18.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι όχι απλά ισορρόπησαν την αναμέτρηση, αλλά κατάφεραν να προηγηθούν με 24-18 και να οδηγηθούν εν τελεί στην ανάπαυλα στο συν πέντε με σκορ 32-27!

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Space ήταν σαρωτική και συνάμα απολαυστική, καθώς έπαιξε εκπληκτική άμυνα, περιόρισε τον αντίπαλο της στους εννιά πόντους, βρήκε σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά και έξω από τη γραμμή των 6,75 και με τον Μαμαλάκη να καταθέτει τα διαπιστευτήρια του και να επιβεβαιώνει την φήμη που τον ακολουθεί ως ένας τους καλύτερους σουτέρ της κατηγορίας, έκλεισε την προτελευταία στροφή σε θέση οδηγού με σκορ 61-37!

Η τέταρτη περίοδος αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τους γηπεδούχους να κρατάνε το προβάδισμα το οποίο είχανε δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή και τον ήχο από το κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν ακόμα μία νίκη για το πρωτάθλημα της Elite League με σκορ 70-47!

Betsson MVP ο Νίκος Μαμαλάκης με 31 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Μανώλης Ρουκουνάκης είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο!

Οι νικητές είχαν 21/52 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 7/10 βολές, 39 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 11 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 5 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 19/55 δίποντα, 0/10 τρίποντα, 9/17 βολές, 46 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 κοψίματα και 12 λάθη.

Space Hellas(Ντουμάνης): Βεργόγιαννης 5, Βούζας 2, Ελευθερίου 2, Ηλιόπουλος, Κωνσταντινίδης 8, Μαμαλάκης 31, Μπαζώρας, Ντουμάνης 5, Σιφναίος 12.

Aguanile(Καλαφάτης): Αξαμπανόπουλος 6, Δάμης 8, Ρουκουνάκης 13, Σαρρής 2, Σιαμπλής 7, Σιμιτσόπουλος 3, Συκαράς 8.

Τι μας άρεσε : Το τρίτο δεκάλεπτο νικητών!