09/04/2023
Kavlanta Hawks 18 26 13 6 - 63 -
G-vana 20 21 21 14 - 76 -

Έπιασε 13άρι η G-Vana!

Το 13ο φετινό ροζ φύλλο αγώνα πήρε χθες το βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου η G-Vana, καθώς για την 25η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Development League κέρδισε τους Kavlanta Hawks με 63-76!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και την G-Vana να προηγείται με 18-20, χάρη σε 10 πόντους του Μαντζιώρη και 6 του Θάνου. Ο Σοφούλης με 14 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Τζώρτζης και Λιώδης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με ακόμη 18 πόντους του Σοφούλη και 6 του Τζώρτζη, οι Kavlanta Hawks πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 44-41. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 8 πόντοι του Λιάνα και οι 5 του Φραγκούλη, ενώ από ένα τρίποντο είχαν οι Ψωμιάδης και Τσιμπούρης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Τζαμαϊκανοί" έσφιξαν την άμυνά τους και 8 πόντους  του Θάνου, 7 του Μαντζιώρη, 3 του Λιάνα και τρίποντο του Τσιμπούρη, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 50-60. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν μειώσουν στους 5, 57-62, με τον Σοφούλη να πετυχαίνει 7 συνεχόμενους πόντους και να φτάνει τους 39! Σκορ τρίτης περιόδου 57-62!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η G-Vana δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια της και με δράστες στην επίθεση τους Τσιμπούρη, Pecani, Θάνο και Μπαρμπέρη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 63-76! Για τα "Γεράκια" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Σοφούλης, Πέτσας και Τζώρτζης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/14 βολές, 13/43 δίποντα και 9/38 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 8 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 14/20 βολές, 25/62 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Kavlanta Hawks ο Σοφούλης με 41 πόντους, έχοντας 10/10 βολές, 2/9 δίποντα και 9/32 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp της G-Vana ο Θάνος με 16 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 7/13 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Kavlanta Hawks (Σοφούλης): Λιώδης 2, Μπόικο, Πέτσας 6, Σοφούλης 41 (9), Πεντάρης 2, Τζώρτζης 12

G-Vana (Ψωμιάδης): Θάνος 16, Λιάνας 11, Μαντζιώρης 17, Pecani 7, Τσιμπούρης 15 (2), Φραγκούλης 5 (1), Ψωμιάδης 3 (1), Μπαρμπέρης 2

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα της αναμέτρησης!