20/12/2021
Indians 11 21 6 14 - 52 -
Mandra Heat 12 4 15 10 - 41 -

Έπιασαν 11άρι οι Indians!

Το απόγευμα της Κυριακής στο Μενίδι, στο ντέρμπι του πρώτου ομίλου της D2, οι Indians κατάφεραν να πετύχουν την εντέκατη συνεχόμενη νίκη τους, απέναντι στην μαχητική Mandra Heat και παρέμειναν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Η Mandra μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και με τον Μανίσαλη να κάνει πάρτι στην ρακέτα με 8 πόντους και τρίποντο του Μώλου, προηγήθηκε 2 – 11. Στην συνέχεια οι Ινδιάνοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με τον Κασιμάτη κυρίως να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του με 5 πόντους , μείωσαν 11 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Indians ήταν καταιγιστικοί. Έπαιξαν καταπληκτική άμυνα δεχόμενοι μόνο δύο καλάθια από Μώλο και Δρίβα, ενώ στην επίθεση με τον Γιάννη Βασσάλο να κάνει μαγικά πράγματα με 9 πόντους και τους Μπακάλη(5),Κασιμάτη(4) και Μητσάκο(4) να ακολουθούν, ξέφυγαν στο ημίχρονο με 32 – 16.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Indian κόλλησαν στην επίθεση καθώς πέτυχαν μόλις 6 πόντους με Βασσάλο(4) και Μαμάκο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο , η Mandra ανέβασε την απόδοσή της και με πρώτα βιολιά στην επίθεση του Δρίβα με 5 και Τουμπανάκη, Κύρκο με 4 πόντους αντίστοιχα, μείωσε σε 38 – 31.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τρίποντο του Βασσάλου και δίποντο του Μπακάλη, αλλά η Μάνδρα με τον Δρίβα να βγάζει απίστευτη ενέργεια με 4 πόντους και τους Κύρκο, Τουμπανάκη και Μαραγκό να σκοράρουν από κοντά, μείωσε στο καλάθι(43-41). Το τελευταίο πεντάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους Ιβδιάνους, καθώς με τον Γιάννη Βασσάλο να βγαίνει και πάλι μπροστά με 6 πόντους και τους Μπακάλη, Κασιμάτη να βάζουν το λιθαράκι τους , πήραν την πολυπόθητη νίκη με 52 – 41.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Βασσάλος με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής Μανίσαλης με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ,1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Indians είχαν 13 / 35 δίποντα, 5 / 22 τρίποντα, 11 / 18 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Η Mandra είχε 14 / 41 δίποντα, 2 / 25 τρίποντα, 7 / 19 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 12 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Indians (Ρόϊνας): Βασιλάκος 2, Μηνάς, Μητσάκος 6, Ζήσης, Φαραός, Μπακάλης 11, Μαμάκος 2(7ρ.), Τσιώτας, Κασιμάτης 9(10ρ.), Βασσάλος 22, Σκενδέρογλου(7ρ.).

Mandra Heat(Τσιλιώνης): Κύρκος 6, Τουμπανάκης 5(6ρ.), Τσιλιώνης, Ατματζίδης, Δρίβας 12, Μανίσαλης 10(10ρ.), Μαραγκός 2(8ρ.), Μώλος 6.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο των Indians, η επιστροφή της Mandras και τα εντυπωσιακά καλάθια του Φώτη Κασιμάτη.