12/03/2022
Retro Pacers - - - - - - -1
Baca Juniors BC - - - - - 20 -

Έπιασαν 13άρι οι Retro Pacers!

Το 13ο τους ροζ φύλλο αγώνα στον έκτο όμιλο της D2-League πήραν χθες οι Retro Pacers στο ΣΕΦ, καθώς για την 15η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα την πεντάδα της Baca Juniors με 81-54.

Από πολύ νωρίς οι Retro Pacers έχτισαν διψήφια διαφορά, καθώς με 8 πόντους του Μπουρμπόν και 7 του Σέμπογλου, προηγήθηκαν με 20-8. Ο Γαργαλάκος με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 2 πρόσθεσε ο Μπαρμπάκης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 10 πόντους του Καζαφέρη και 4 του Λιγνού, η ομάδα του Χριστοδουλόπουλου πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 17 πόντων, 40-23. Δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο η Baca Juniors, παρά τους 7 πόντους του Τσαμποδήμου, τους 5 του Γαργαλάκου και το τρίποντο του Μπαρμπάκη.

Το πιο ισορροπημένο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν το τρίτο, με τους κιτρινόμαυρους να διατηρούν το +17, 57-40, χάρη σε 4 πόντους του Λιγνού, 4 του Μπουρμπόν και τρίποντο του Ιωαννίδη. Η τριπλέτα Κασφίκη, Γαργαλάκου και Μπαρμπάκη τα πήγε περίφημα για τους φιλοξενούμενους στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Κοττέας. Σκορ τρίτης περιόδου 57-40!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι οι Retro Pacers έφτασαν εύκολα στη νίκη με 81-54, έπειτα από 10 πόντους του Καζαφέρη και 8 του Λιγνού. Ο Κασφίκης με 8 πόντους ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους ερυθρόλευκους στα τελευταία λεπτά, ενώ και οι Γαργαλάκος και Τσαμποδήμος βρήκαν στόχο.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 1/3 βολές, 31/60 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/10 βολές, 20/45 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές λαο έκαναν 17 λάθη.

Betsson mvp των Retro Pacers ο Καζαφέρης με 25 πόντους, έχοντας 5/7 δίποντα και 5/8 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Baca Juniors ο Κοττέας με 3 πόντους, έχοντας 0/3 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Πανάγος 6, Ιωαννίδης 3 (1), Σέμπογλου 9, Μπουρμπόν 18, Βαμβακάρης, Τσιλιμπάρης 4, Καζαφέρης 25 (5), Λιγνός 16

Baca Juniors (Κασφίκης): Τσαμποδήμος 13 (1), Κασφίκης 10, Κοττέας 3 (1), Γαργαλάκος 19, Μπαρμπάκης 9 (1)

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπασκετάκι που έπαιξαν οι δύο ομάδες!