18/12/2023
Akarnania Warriors 17 10 8 17 - 52 -
ΔΣΑ 4 16 12 15 - 47 -

Έπιασαν πεντάδα οι Akarnania Warriors

Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο δεκάλεπτο και στο φινάλε του ξέφυγαν με 13 πόντους.

Ο ΔΣΑ αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και έριξε τη διαφορά στους 6 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν αρχικά σε 28 - 28 και στη συνέχεια στο 32 - 32, με τους Warriors να παίρνουν στο τέλος προβάδισμα 3 πόντων.

Οι γηπεδούχοι ξανάφτασαν σε διψήφια διαφορά στην τελευταία περίοδο και το μόνο που κατάφερε ο ΔΣΑ ήταν να μειώσει στους 5 στο φινάλε του αγώνα.

Για τους νικητές double double είχαν ο Χρήστος Τσάσσης με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο Betsson MVP Αλέξανδρος Δρακούσης με 13 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ 10 πόντους πρόσθεσε ο Μπάμπης Τσαμάκης.
Για το ΔΣΑ double double πέτυχε ο Πέτρος Σταθάτος με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε στο σκοράρισμα ο Μιχάλης Σαφαρίκας με 13 πόντους.

Τι μας άρεσε. Οι Warriors δείχνουν ότι βρίσκονται σε ανοδική πορεία και μπορούν να κερδίζουν τέτοια παιχνίδια.

Τι δε μας άρεσε. Ο ΔΣΑ έδειξε να χάνει κομμάτια του παιχνιδιού και δε μπόρεσε να το διεκδικήσει περισσότερο.

AKARNANIA WARRIORS (Χρήστος Τσάσσης): Δρακούσης 13, Κυριαζής 4, Μπαρμπάκης 2, Μπιτσικώκος 4, Πετρέκας 1, Τσαμάκης 10, Τσάσσης 18(1), Χριστογιάννης.

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Γκρίζης 6, Γουργουλέτης 2, Κυριλής 2, Παπαδημητρίου, Πατούχας, Ρόμπολας 4, Σαφαρίκας 13(2), Σταθάτος 16, Τσάτσος, Ψάρρης 4.