07/02/2022
Galacticos 12 11 19 14 - 56 -
Bonobo BC 10 20 13 23 - 66 -

Έπιασαν δεκάρι οι Bonobo!

Σάββατο απόγευμα στο Basketaki Arena, σε ένα παιχνίδι απέναντι σε δύο νεανικές ομάδες, οι πρωτοπόροι Bonobo πέτυχαν μία πολύ δύσκολη νίκη , με εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο απέναντι στους μαχητικότατους Galacticos , με 56 – 66.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ , με τους Galacticos να έχουν ελαφρύ προβάδισμα με 12 – 10. Ο Κελεπούρης ήταν πρωταγωνιστής στην επίθεση των γηπεδούχων με 7 πόντους, ενώ για τους Bonobo ξεχώρισαν Χαραλάμπης και Μπάμπαλης που έβαλαν από 4 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν πολλή ενέργεια και επέβαλαν τον ρυθμό τους με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Μπάμπαλη με 6 και Φουραδούλα, Λεκάντη με 4 πόντους αντίστοιχα. Για τους Galacticos , σημείο αναφοράς συνέχισε να είναι ο Κελεπούρης με 8 πόντους και ένα τρίποντο έβαλε ο Ξανθόπουλος για το 23 – 30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Galacticos εμφανίστηκαν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο και με τους Κελεπούρη με 11 και Ξανθόπουλο με 8 πόντους αντίστοιχα να κάνουν ότι θέλουν την αντίπαλη άμυνα , πέρασαν μπροστά με 39 – 35. Στην συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι , με τον Μπάμπαλη να κάνει όργια επιθετικά με 11 πόντους, ανέκτησαν την πρωτοπορία με 42-43.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι Bonobo με τον Παυλόπουλο να τους παίρνει από το χεράκι με 8 πόντους και τον Μπάμπαλη να ακολουθεί με δύο τρίποντες βόμβες, πήραν τον έλεγχο του αγώνα και επικράτησαν τελικά με 56 – 66. Για τους Galacticos δεν έφταναν οι ηρωικές προσπάθειες του Κελεπούρη που πέτυχε ακόμα 11 πόντους και αρκέστηκαν στην καλή εμφάνιση.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σταύρος Μπάμπαλης με 27 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο εκπληκτικός Παναγιώτης Κελεπούρης με 39 πόντους, 17 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Οι Galacticos είχαν 19 /47 δίποντα, 3 / 25 τρίποντα, 9 / 20 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Οι Bonobo είχαν 19 / 48 δίποντα, 6 / 20 τρίποντα, 10 /15 βολές, κατέβασαν 44 Depon, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Galacticos (Κελεπούρης): Βάσιλας(6ρ.), Κάβουρας(6ρ.), Κελεπούρης 39(17ρ.), Κούπας, Ντόκος 4, Ξανθόπουλος 11(7ρ.), Ρούσσος, Ψωμάς(2ρ.).

Bonobo(Παυλόπουλος): Αντωνόπουλος 2, Λεκάντης 10, Μπάμπαλης 27(14ρ.), Μπίτσικας 1, Παυλόπουλος 12, Τσάκλης 2, Φουραδούλας 4(9ρ.), Χαραλάμπης 8(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων.