26/01/2023
Aladalon 6 15 20 17 - 58 -
Gangsters 16 22 8 20 - 66 -

Έπιασαν κορυφή, αλλά προβλημάτισαν οι Gangsters !

Το βράδυ της Πέμπτης στο κλειστό γήπεδο του Μπουρναζίου (a.k.a. Μαζαράκης) οι Gangsters άντεξαν στην πίεση των πάντα μαχητικών Aladalon και επικράτησαν με 58-66, ανεβαίνοντας μόνοι πρώτοι στην κορυφή του δεύτερου ομίλου. Η ομάδα των coach Βρύλλη κ’ Κεχρή βρέθηκε μακριά από τον καλό της εαυτό και πέρα από τη νίκη δεν έχει πολλά να κρατήσει από αυτό το ματς. Από την άλλη, στο ίδιο έργο θεατές οι Aladalon που επέστρεψαν από το -17 του ημιχρόνου, γνωρίζοντας μια ακόμη οριακή ήττα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Σε ένα πρώτο δεκάλεπτο που αμφότερες οι ομάδες δεν βρήκαν ρυθμό επιθετικά, οι Gangsters ήταν πιο αποτελεσματικοί μπαίνοντας σε θέση οδηγού. Ο μετέπειτα Betsson mvp Λάιος ξεκίνησε καλά το παιχνίδι με 8 πόντους στα πρώτα λεπτά και έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Μακρή (4π.) και Αλεξανδρή (3π.). Μόλις 6 πόντους κατάφεραν να σκοράρουν οι γηπεδούχοι με τους Μιχαηλίδη (2π.) και Αθανασάκο (2π.) να πετυχαίνουν τα πρώτα καλάθια εντός πεδιάς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 6-16.

Το ματς δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας ούτε στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, παρά το γεγονός ότι η παραγωγικότητα αυξήθηκε εκατέρωθεν (15-22). Σημαντική πολυφωνία για τους Gangsters που χωρίς να ενθουσιάσουν ξέφυγαν με διαφορά ασφαλείας και βρήκαν σκορ από 6 διαφορετικούς παίκτες, με τους Μαρκόπουλο (4π.), Μακρή (4π.) και Αφουξενίδη (4π.) να κάνουν τη διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, το μαρκάρισμα του Μιχαηλίδη συνέχισε να πονοκεφαλιάζει το τεχνικό επιτελείο των φιλοξενούμενων, με τους Αθανασάκο (4π.) και Βαγγέλη (2π.) να προσφέρουν κι εκείνοι λύσεις στο σκοράρισμα. Σκορ ημιχρόνου, 21-38.

Μετά την ανάπαυλα οι Gangsters έδειξαν σημάδια χαλάρωσης, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Αθανασάκου. Με τους Μιχαηλίδη (8π.), Παπαβασιλείου (7π.), Βαγγέλη (5π.) και Μαρκοπουλιώτη (2π.) να βρίσκουν ρυθμό, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στην διεκδίκηση του ροζ φύλλου. Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν οι Gangsters, μετρώντας μόλις 8 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο και χάνοντας μοιραία τη διαφορά ασφαλείας. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο λίγο η αφύπνιση των Gangsters, λίγο η κούραση των Aladalon, λίγο οι αποβολές (με 5 φάουλ) που τους υποχρέωσαν να αγωνιστούν με 4 παίκτες για κάποια λεπτά… έκριναν το ματς. Με τον νεοαποκτηθέντα Κάζη (6π.) να ξεχωρίζει και τους Μαρκόπουλο (4π.), Λάιο (3π.) και Ντάτση (2π.) να τον συνεπικουρούν, οι Gangsters πήραν το δίποντο. Σαν σε επανάληψη ο τρόπος με τον οποίο ήρθε η ήττα για τους Aladalon, με τους Μιχαηλίδη (11π.) και Βαγγέλη (5π.) να είναι συγκινητικοί στο φινάλε, αλλά τα καύσιμα να τελειώνουν λίγο πριν το τέλος.

Οι Aladalon επικεντρώνουν την προσοχή τους στον «τελικό» παραμονής κόντρα στους Athens Crips (2/2 ASH) καθώς γνωρίζουν ότι με νίκη θα αποκτήσουν σημαντικότατο προβάδισμα. Οι Gangsters, από την άλλη, θα αντιμετωπίσουν την Aguanile που χρειάζεται ξεκάθαρα την υπέρβαση, γεγονός που καθιστά το ματς ακόμη πιο επικίνδυνο.

Στο τέλος του αγώνα, οι Aladalon είχαν 16/42 δίποντα, 3/16 τρίποντα και 17/30 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Gangsters είχαν 18/49 δίποντα, 3/13 τρίποντα και 21/36 δίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Λάιος με 16 πόντους και double-double, έχοντας 5/15 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 6/12 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 32 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 28 πόντους, έχοντας 7/14 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 5/10 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Aladalon (Αθανασάκος) : Αθανασάκος 6, Βαγγέλης 13, Βρεττός, Μαρκοπουλιώτης 2, Μένεγας, Μιχαηλίδης 28 (3), Παπαβασιλείου 9.

Gangsters (Βρύλλης – Κεχρής ) : Αλεξανδρής 5 (1), Αφουξενίδης 5, Βασιλείου 6, Κάζης 8, Λάιος 16, Μακρής 8 (2), Μαρκόπουλος 11, Ντάτσης 5, Σαϊτης 2.

Τι μας άρεσε : Η αντίδραση των Aladalon στην τρίτη περίοδο.