16/02/2024
Akarnania Warriors 13 15 17 13 - 58 -
Agrinio Cava Beers 18 20 17 18 - 73 -

Έπιασαν τετράδα οι Cava Beers

Την 7η νίκη τους στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι Agrinio Cava Beers που επιβλήθηκαν των Akarnania Warriors με 73 - 58.
Η νίκη αυτή έφερε την ομάδα του Θανάση Ζαμπάρα στην τετράδα και σε απόσταση δύο νικών από την 5η θέση.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά και στο φινάλε της πρώτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με διαφορά 5 πόντων.

Οι Cava Beers πήραν προβάδισμα 8 πόντων στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, οι Warriors μείωσαν στους 2, όμως ακολούθησε σερί 13 - 0 των φιλοξενούμενων για το +15, με το ημίχρονο να κλείνει τελικά με διαφορά 10 πόντων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Cava Beers διατηρούσαν διαφορά ασφαλείας και στο 30ο λεπτό βρέθηκαν ξανά στο +10.

Στην τελευταία περίοδο οι Warriors μείωσαν στους 5, όμως οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια έτρεξαν σερί 9 - 0 και ουσιαστικά "σφράγισαν" τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των Warriors ήταν ο Χρήστος Τσάσσης με 21 πόντους και ακολούθησε ο Δημήτρης Πετρόπουλος με 13.
Για τους Cava Beers πρώτος σκόρερ και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Λευτέρης Αραχωβίτης με 24 πόντους, 14 πρόσθεσε ο Γιάννης Παρθένης και 10 ο Νάσος Ρέντζιος.

Τι μας άρεσε. Οι Cava Beers είχαν τον έλεγχο του αγώνα έχοντας σε πολύ καλή μέρα το Λευτέρη Αραχωβίτη και παίρνοντας βοήθειες και από άλλους παίκτες.

Τι δε μας άρεσε. Οι Warriors προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο ματς, όμως οι απουσίες δεν τους επέτρεψαν να είναι ανταγωνιστικοί σε όλη τη διάρκεια.

AKARNANIA WARRIORS (Τόλης Μπουρνάζος): Αντωνιάδης 3, Δρακούσης 5(1), Μπιτσικώκος 7(1), Πετρέκας 6(2), Πετρόπουλος 13, Τσάσσης 21, Χριστογιάννης 3.

AGRINIO CAVA BEERS (Θανάσης Ζαμπάρας): Αραχωβίτης 24(3), Ζαρκάδας 4, Καραθανασόπουλος 2, Κολοβός 7(1), Κουβέλης 3(1), Παρθένης 14, Ρέντζιος 10(2), Φραγγελάκης 2, Χαϊδής 7.