21/12/2019
Sparta BC 18 16 18 12 - 64 -
Bench Boys 17 13 23 19 - 72 -

Έπιασαν την Sparta οι Bench Boys!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι Bench Boys επικράτησαν της Sparta με 64-72 σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την πέμπτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Master League και την έφτασαν στον βαθμολογικό πίνακα με 4-2 ρεκόρ.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Sparta να προηγείται με 18-17, έπειτα από 8 πόντους του Παλαμιδά και 6 του Φασουλή. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Καραλάκης (6π) και Καραγιαννιώτης (5π), ενώ από 3 πόντους πρόσθεσαν οι Μισιακός και Μιχαλόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Κοτρώνη έφτασε μέχρι και στο +7, 30-23, 2:00 για την ανάπαυλα, μετά από 6 πόντους του Δαμίγου και ακόμη 4 του Παλαμιδά. Ωστόσο, οι Bench Boys πρόλαβαν να αντιδράσουν και με 5 πόντους του Καραλάκη, αλλά και 4 του Μελά, μείωσαν στους 4, 34-30, σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι κιτρινόμαυροι βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +9, 41-32, ωστόσο στην συνέχεια της τρίτης περιόδου η ομάδα του Γαλάνη ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με τους Καραγιαννιώτη (8π), Μαρκόπουλο (6π) και Μελά (6π) να πετούν φωτιές, προσπέρασε με 52-53. Για την Sparta ο Χαριτόπουλος συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με ακόμη 8 πόντους, 4 είχε ο Παλαμιδάς και από ένα τριποντάκι οι Παπαδόπουλος – Διαμαντόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 52-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο οι Παγκίτες δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με τους Μισιακό (8π), Μαρκόπουλο (5π) και Καραγιαννιώτη (4π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, έφτασαν στην μεγάλη νίκη με 64-72! Ο Χαριτόπουλος και ο Παλαμιδάς πάλεψαν για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά, ωστόσο οι 8 πόντοι που πέτυχαν δεν ήταν αρκετοί για την ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ντέρμπι έχοντας 16/19 βολές, 17/41 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν μόλις 4 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 21/26 βολές, 15/32 δίποντα και 7/26 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Πολυτιμότερος της Sparta ο Παλαμιδάς με 21 πόντους, έχοντας 6/9 βολές, 3/7 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Mvp των Bench Boys ο Καραγιαννιώτης με 21 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 4/8 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Sparta (Κοτρώνης): Διαμαντόπουλος 5 (1), Παλαμιδάς 21 (3), Χαριτόπουλος 16, Παπαδόπουλος 5 (1), Φασουλής 8, Τσόγκας 2, Κουζοβουνάς, Δαμίγος 8

Bench Boys (Γαλάνης): Μισιακός 11 (1), Καραγιαννιώτης 21 (3), Κωστόπουλος 2, Καραλάκης 10, Μελάς 10, Μαρκόπουλος 11 (2), Μανωλίτσης, Μιχαλόπουλος 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε από την αρχή μέχρι το φινάλε!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Μανωλίτση, στον οποίο ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση!