12/06/2020
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 13 9 13 15 - 50 -
Peristeri Trelleborg 15 5 14 4 - 38 -

Έπιασαν τόπο τα μονάκια για τους Γαλάτες!

Αν και για τρία δεκάλεπτα τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην Trelleborg, οι Ανυπότακτοι Γαλάτες πήραν το δέκατο ροζ φύλλο αγώνα με 50-38 για την 17η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων μετά από τρεις μήνες!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Trelleborg να προηγείται με 13-15, μετά από 7 πόντους του Παύλου και 6 του Τύρου. Ο Λαδάς με 6 πόντους έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Σταθάτος, Ανδρικόπουλος και Φραντζεσκάκης.

Πιο κλειστό ματς παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με όπλο την άμυνα και ηγέτη στην επίθεση με 5 νέους πόντους του Λαδά, οι Ανυπότακτοι Γαλάτες πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 22-20. Για τους φιλοξενούμενους ένα τρίποντο σημείωσε ο Χάρης Δρακόπουλος και ένα δίποντο ο Βαγενάς.

Ούτε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου μπόρεσε κάποια ομάδα να ξεφύγει στο σκορ και έτσι οι γηπεδούχοι διατήρησαν δύσκολα το τιμόνι στα χέρια τους με 35-34, χάρη σε δύο τρίποντα του Μπετχαβά. Για το συγκρότημα του Θανάση Δρακόπουλου 6 πόντους πέτυχε ο αδερφός του, ο Χάρης και ένα τρίποντο ο Τσίντζας. Σκορ τρίτης περιόδου 35-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ανυπότακτοι Γαλάτες έσφιξαν την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Λαδά και Μπετχαβά με 5 πόντους έκαστος, έφτασαν δίκαια στο ροζ φύλλο αγώνα με 50-38. Κόλλησαν στην επίθεση στα τελευταία λεπτά οι Περιστεριώτες, με τους Παύλου και Χάρη Δρακόπουλο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/20 βολές,  12/41 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/15 βολές, 11/37 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 1 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Mvp για τους Γαλάτες ο Λαδάς με 19 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές, 4/11 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος της Trelleborg ο Τύρος με 8 πόντους, έχοντας 3/6 βολές, 1/4 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 2 τάπες.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος): Λαδάς 19 (2), Ανδρικόπουλος 7, Σταθάτος 2, Ζιώτας, Μπετχαβάς 11 (3), Κακριδής 6, Φραντζεσκάκης 5

Trelleborg (Δρακόπουλος Θ.): Τύρος 8 (1), Βαγενάς 2, Τάτσης 1, Δαλέζος 2, Τσίντζας 3 (1), Μονιός, Παύλου 11, Δρακόπουλος Χ. 11 (1)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για τρία δεκάλεπτα, όπου και η διάθεση που εμφάνισαν οι δύο ομάδες!