27/11/2021
Saint Pauli 10 8 11 6 - 35 -
Los Lampriniers 4 7 8 6 - 25 -

Έπιασαν τους Los Lampriniers οι Saint Pauli!

Δεύτερη συνεχόμενη και τρίτη συνολικά νίκη για τους Saint Pauli στον όγδοο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής κέρδισαν τους Los Lampriniers με 35-25 και τους έφτασαν στην βαθμολογία!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Saint Pauli στο παιχνίδι, καθώς με 4 πόντους του Κόντου και βοήθειες των Κουλούρη, Αναστασόπουλου και Κώστα Ματεντζόγλου, προηγούνταν με 10-0, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 6, 10-4, με τους Βαμβακά και Σκούρτα να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 4 πόντους του Παναγόπουλου και άλλους τόσους του Αναστασόπουλου, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 18-11. Ο Βασιλάκης με 5 πόντους και ο Σκούρτας με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Los Lampriniers σε εκείνο το κομμάτι του αγώνα.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Saint Pauli κατάφεραν να χτίσουν εκ νέου διψήφια διαφορά 10 πόντων, 29-19, με τον Αναστασόπουλο να βάζει 6 πόντους και τον Κουλούρη να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια. Ο Γρύλλης με 4 πόντους και ο Αντωνόπουλος με 2 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των μωβ στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 29-19!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Saint Pauli διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με όπλο την άμυνα, αλλά και 4 πόντους του Αναστασόπουλου, έφτασαν στη νίκη με 35-25. Δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά οι Los Lampriniers, με τους Βαμβακά και Αντωνόπουλο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/12 βολές, 14/36 δίποντα και 1/11 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/22 βολές, 8/30 δίποντα και 1/32 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Κορυφαίος των Saint Pauli ο Αναστασόπουλος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή, 8/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Los Lampriniers ο Γρύλλης με 6 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Saint Pauli (Κόντος): Δατσέρης, Κόκκινος, Κόντος 7, Ματεντζόγλου Χ., Ματεντζόγλου Κ. 3, Αναστασόπουλος 16, Κουλούρης 5 (1), Παναγόπουλος 4

Los Lampriniers (Βαμβακάς): Σκούρτας 4, Θωμόπουλος 1, Γρύλλης 6, Βαμβακάς 4, Γκόλιας 1, Βασιλάκης 5 (1), Αντωνόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Παναγιώτη Αναστασόπουλου!