15/01/2020
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 13 12 13 16 - 54 -
Το Τρίτο Φύλο 5 11 14 7 - 37 -

Έπιασε κορυφή ο Αρισταίος!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος ο Αρισταίος, καθώς επικράτησε εύκολα με 52-37 του Τρίτου Φύλου και «σκαρφάλωσε» στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Κώστα Δεμένεγα είχε το πάνω χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια, δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να φανεί απειλητικός και πανηγύρισε δίκαια και άνετα την όγδοη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Μπορεί το Τρίτο Φύλο να ήταν εκείνο που άνοιξε πρώτο λογαριασμό με τρίποντο του Κώνστα, όμως το δεκάλεπτο ανήκε στον Αρισταίο. Οι γηπεδούχοι με σημείο αναφοράς την άμυνα τους, βρήκαν ρυθμό και στην επίθεση και με διαδοχικούς πόντους από τον Βαλερά, προηγήθηκαν 7-3, ακριβώς στα μισά της περιόδου. Το Τρίτο Φύλο έψαξε απάντηση, όμως ήταν τρομερά άστοχο. Έτσι, ο Αρισταίος συνέχισε να ελέγχει την κατάσταση και να διευρύνει την υπέρ του διαφορά (13-5).

Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου, με τον Αρισταίο να μην αφήνει το πόδι από το… γκάζι και με μπροστάρη, αυτή τη φορά τον Γ. Παούρη, να στέλνει τη διαφορά σε διψήφια τιμή (22-5). Κάπου εκεί ήρθαν τα πρώτα σημάδια αντίδρασης του Τρίτου Φύλου. Ο Κώνστας ανέλαβε δράση στην επίθεση, η άμυνα της ομάδας του άρχισε να λειτουργεί κάπως καλύτερα και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να «ψαλιδίσουν» κάπως τη διαφορά (25-16).

Το Τρίτο Φύλο ήταν ανταγωνιστικό και στην επανάληψη, όμως ο Αρισταίος σε κάθε προσπάθεια του αντιπάλου να μειώσει, είχε απάντηση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει λύσεις στην επίθεση και από άλλους παίκτες πριν του Κώνστα, όμως ότι έβαζαν μπροστά το… έτρωγαν πίσω. Έτσι, η διαφορά που είχε χτίσει η ομάδα του Δεμένεγα, παρέμεινε σε ασφαλή επίπεδα (38-30).

Μάλιστα, στην τέταρτη περίοδο ο Αρισταίος μπήκε φουριόζος σε μία προσπάθεια να βάλει τέλος στις ελπίδες του αντιπάλου και τα κατάφερε. Με επιμέρους σκορ 12-2, αποσπάστηκε με +18 (50-32) 3:47’ πριν το τέλος και ουσιαστικά «καθάρισε» τη νίκη. Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν άκρως διαδικαστικά, με το Τρίτο Φύλο απλώς να μειώνει στο τελικό 52-37.

Ο Αρισταίος τελείωσε το ματς με συνολικά 22-65 σουτ (33.8%), εκ των οποίων 4-25 τρίποντα (16%), 4-9 βολές (44.4%), μάζεψε 48 ριμπάουντ (8-40), μοίρασε 16 ασίστ, έκανε 8 κλεψίματα και υπέπεσε σε 9 λάθη. Από την άλλη πλευρά, το Τρίτο Φύλο μοίρασε συνολικά 15-65 σουτ (23.1%) εκ των οποίων 1-15 τρίποντα (6.7%), 6-10 βολές (60%), 42 ριμπάουντ (8-34), 7 ασίστ, 7 κλεψίματα και 7 λάθη.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Ρουσουνέλος 12, Μουζάκης, Δεμένεγας, Βρεττός 3, Κανιάς 2, Κορασίδης, Βαλεράς 11 (8ρ., 4 ασίστ), Τούντας, Μπερκέτης 2, Κοτσανίτης, Παούρης Γ. 14, Παούρης Β. 8 (19ρ.).

Το Τρίτο Φύλο (Καστρίνιος): Παντελής 10, Δεληγιάννης, Κώνστας 15 (8ρ.), Καστρίνιος 4 (14ρ.), Γεωργάκης 1, Καβαλλιεράτος 1, Τσανικίδης 2, Καρυτιανός 4 (8ρ.).

Τι μας άρεσε: Χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση του, ο Αρισταίος πήρε αυτό που ήθελε και έκλεισε ιδανικά τον πρώτο γύρο.

Τι δεν μας άρεσε: Το επιθετικό πρόβλημα του Τρίτου Φύλου, κάτι που αποτυπώνεται και στη στατιστική.