28/01/2020
Tebelwolves 15 11 12 13 - 51 -
Antilalos BC 17 16 21 8 - 62 -

«Έπιασε» τετράδα ο Αντίλαλος!

Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας εδραιώθηκε ο Αντίλαλος, αφού επικράτησε με 51-62 των Tebelwolves σε παιχνίδι που έγινε στο ΣΕΦ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Ο Αντίλαλος όντας πιο αποτελεσματικός κατάφερε να προηγηθεί στο 10’ με 15-17 χάρη στα καλάθια των Θεοδώρου, Σουλτάτου και Λακιού. Για τους Tebelowolves, οι Μασοκώστας, Γεράνιος και Χαρικιόπουλος ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Ο Αντίλαλος συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας μάλιστα να διευρύνει το προβάδισμά του στο τέλος του ημιχρόνου, έχοντας πολυφωνία στην επίθεση. Οι Tebelwolves σκόραραν με τα  ξαδέρφια Χαρικιόπουλου όμως έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα. Σκορ ημιχρόνου, 26-33.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του παιχνιδιού αποδείχτηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ζαμπέτα παρουσιάστηκε εξαιρετική και στις δύο μεριές του παρκέ και με επιμέρους σκορ 12-21 εκτόξευσε την διαφορά στο +16 (38-54) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι επηρεασμένοι πλήρως από την εξέλιξη του παιχνιδιού, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων και βρέθηκαν με την… πλάτη στον τοιίχο.

Τα… πάνω κάτω έφεραν στην αναμέτρηση οι Tebelwolves στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού με αντεπίθεση διαρκείας και πρωταγωνιστή τον Χαρικιόπουλο έριξαν την διαφορά στο -7. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, δεν επηρεάστηκαν από την εξέλιξη αυτή, σκόραραν σε κρίσιμα σημεία με τους Θεοδώρου και Σουλτάτο και έφτασαν δίκαια στη νίκη με τελικό σκορ 51-62.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Θεοδώρου με 11 πόντους (1/1 δίποντα, 4/5 τρίποντα). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιάκωβος Ν. Χαρικιόπουλος με 17 πόντους (3/6 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 2/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/41 δίποντα (43,9%), 4/23 τρίποντα (17,4%) και 3/8 βολές (37,5%). Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/35 δίποντα (45,7%), 10/26 τρίποντα (38,5%) και 0/9 βολές (0%). Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Ι. Α. Χαρικιόπουλος 9 (1), Καρίνος, Καραγρηγορίου 7, Παπαγεωργίου 6, Ι. Ν. Χαρικιόπουλος 17 (3), Μασοκώστας 4, Καρπούζος 2, Γεράνιος 6 (15 ριμπ.)

Αντίλαλος (Ζαμπέτας): Δαγδιλέλλης 5 (1), Δ. Λάγιος 3 (1), Ν. Λάγιος 8 (2), Μάινας 6 (10 ριμπ.), Σουλτάτος 8 (2), Δήμου 2, Μπαμπλέκος 9 (1), Γκολές 4, Σαμπαρδώνης, Λακιός 6 (11 ριμπ.), Θεοδώρου 11 (3)

Τι μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο του Αντίλαλου και η πολυφωνία που είχε στην επίθεση.

Τι δεν μας άρεσε: Το κακό τρίτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων.