19/02/2023
Winston Wizards 10 2 12 15 - 39 -
Κλειώ 15 20 19 16 - 70 -

Έπιασε "13αρι" η Κλειώ!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για την Κλειώ στον δεύτερο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής κέρδισε εύκολα τους 6 Winston Wizards με 39-70 στο Athens Sports Hall!

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Κλειώ στο παιχνίδι, καθώς με τους Χόρτη και Λυμπερόπουλο να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, προηγήθηκε με 0-9 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 7 πόντους του Φράγκου και τρίποντο του Νταή, μείωσαν στους 5, 10-15!

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με 9 πόντους του Χόρτη, 5 του Αμπατζή και 4 του Τσιώλου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 23 πόντων, 12-35. Το μοναδικό καλάθι των Winston Wizards σε εκείνο το σημείο πέτυχε ο Νταής.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Κλειώ, αφού με 5 πόντους του Σφήκα, 5 του Καλαλή, 4 του Χόρτη και 4 του Τσιώλου, έφτασε στο +30, 24-54! Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να αντιδράσουν ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τους 7 πόντους του Νταή, το τρίποντο του Τοσουνίδη και το καλάθι του Τσίκη. Σκορ τρίτης περιόδου 24-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους ροζούληδες να επικρατούν με 39-70, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Καΐτσα, Σφήκα, Καλαλή, Λυμπερόπουλου και Αμπατζή. Για τους "Μάγους" στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Νταής, Φράγκος, Τοσουνίδης και Ρουμελιώτης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/10 βολές, 10/44 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/10 βολές, 30/75 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 25 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος των Winston Wizards ο Φράγκος με 12 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 2/8 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp της Κλειώς ο Χόρτης με 17 πόντους, έχοντας 7/13 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Winston Wizards (Νταής): Κόκκορης, Φράγκος 12 (2), Νταής 18 (2), Τοσουνίδης 5 (1), Ρουμελιώτης 2, Τσίκης 2

Κλειώ (Αμπατζής): Καΐτσας 10, Αμπατζής 9, Καλαλής 8, Χόρτης 17 (1), Λυμπερόπουλος 10, Σφήκας 7, Τσιώλος 9

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!