04/11/2023
Tripodiakos 20 25 17 16 - 78 -
Black Mamba 25 25 22 22 - 94 -

Επίδειξη δύναμης από το Black Mamba!

Ένα πολύ δυνατό ντέρμπι σημειώθηκε το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό του Κολωνού, για το πρωτάθλημα της Master league, ανάμεσα στον Tripodiako και το Black Mamba, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν ωραίο επιθετικό μπάσκετ και να επικρατούν με 78-94.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες κυρίως στο επιθετικό κομμάτι, δείχνοντας από την αρχή ότι το σκορ θα πάει ψηλά. Για τους γηπεδούχους μόνο δύο παίκτες κατάφεραν να  βοηθήσουν στο σκοράρισμα, ενώ για το Black Mamba τρομερή αρχή έκανε ο Μπολοτάκης με 10 πόντους. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου στο 20-25.

Ανάλογη συνέχεια και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ρυθμό του παιχνιδιού να μην πέφτει καθόλου. "Πυροβολώντας" κατά ρυπάς και τα δύο στρατόπεδα, έδιναν μεγάλη μάχη, γράφοντας το 45-50 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, παίζοντας καλύτερη άμυνα, φτάνοντας την διαφορά και στο +10. Ο Γιάννης Μονέος πήρε το όπλο του και σκόραρε 9 πόντους με τρία τρίποντα, κάνοντας το 62-72 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, όμως το Black Mamba δεν είχε καμία διαθέση να αφήσει το ροζ φύλλο να γλιστρίσει μέσα από τα χέρια του, παίρνοντας σπουδαίο διπλό με 78-94.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μπολοτάκης με 22 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Παππάς με 41 πόντους 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 22/31 βολές, 16/42 δίποντα και 8/42 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 4 κλεψίματα και 10 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 8/15 βολές, 25/53 δίποντα και 12/33 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκαναν 3 κλεψίματα και 6 λάθη.

Tripodiakos (Αλεξανδρής): Γαλανόπουλος , Θεοδωρικάκος 6, Καλδής 2, Καψής 16, Μανώλης 4, Παππάς 41 (6), Πιτταράς 9 (2)

Black Mamba (Μπασδάνης): Chemntan 4, Καραλής 6, Μαρίτσας 6 (2), Δ. Μονέος 20 (1), Μουσούλης 13 (2), Μπολοτάκης 22, Ρεπάνης 1

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό μπάσκετ των δύο ομάδων.