24/09/2023
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 11 16 8 22 - 57 -
Greek Freaks 20 24 19 14 - 77 -

Επίδειξη δύναμης από τους Greek Freaks !

Το βράδυ της Κυριακής στο ASH οι Greek Freaks έκαναν την καλύτερη δυνατή πρεμιέρα στο θεσμό του Basketaki Cup, επικρατώντας άνετα των Ανυπόταχτων Γαλατών με 57-77 και πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση με αρκετούς πρωταγωνιστές. Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς για τους Γαλάτες που χρειάζονται ακόμη χρόνο για να αφομοιώσουν τις νέες προσθήκες στο ρόστερ τους.

Με σπασμένα φρένα μπήκε στο παρκέ η ομάδα του Υφαντόπουλου. Βρίσκοντας λύσεις από 6 διαφορετικούς παίκτες και σκοράροντας με μεγάλη συνέπεια, οι Freaks έχτισαν από νωρίς διαφορά. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Γαλάτες που βρέθηκαν από νωρίς σε δύσκολη θέση, παρά την προσπάθεια των Μαντά (5π.), Καρατσαρέα (4π.) και Ανδρικόπουλου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-20.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Γαλάτες άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό επιθετικά, με τους Μαντά (4π.), Καρατσαρέα (4π.) και Γαλάνη (4π.) να ξεχωρίζουν, όμως τα προβλήματα στην άμυνα παρέμειναν άλυτα. Στην αντίπερα όχθη, οι μετέπειτα νικητές ήταν και πάλι εντυπωσιακά πολύφωνοι, σκοράροντας τόσο στο set όσο και στο transition παιχνίδι και εκτοξεύοντας τη διαφορά. Σκορ ημιχρόνου, 27-44.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό δεν άλλαξε, με το επιμέρους σκορ να γράφει 8-19 και με τους Freaks να διατηρούν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, χάρη στους Σουβλέρη (7π.), Χαλούδη (5π.), Ξυγκάκη (4π.) και Υφαντόπουλο (2π.). Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν, από την άλλη, οι Γαλάτες που μέτρησαν μόλις 8 πόντους επιθετικά και αποχαιρέτησαν τον στόχο της νίκης από νωρίς. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 35-63.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο, με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν αρκετά. Οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες βελτίωσαν σημαντικά την εικόνα τους, παίρνοντας σκορ από τους Μαντά (9π.), Καραντζούνη (6π.), Ανδρικόπουλο (4π.) και Καρατσαρέα (3π.), ενώ οι Freaks ολοκλήρωσαν την εξαιρετική τους πρεμιέρα με πρωταγωνιστές τους Σουβλέρη (3π.), Σκάγκο (3π.), Χαλούδη (2π.) και Κούβαρη (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες είχαν 16/48 δίποντα, 6/28 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 4 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Greek Freaks είχαν 24/46 δίποντα, 6/17 τρίποντα και 11/22 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχε 7 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Χαλούδης με 12 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μαντάς με 18 πόντους, έχοντας 4/15 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος) : Μαντάς 18 (2), Ανδρικόπουλος 8, Γαλάνης 4, Καλλούλλη 2, Καραντζούνης 6 (1), Καρατσαρέας 11, Ντεγιάννης 8 (2), Φώτου.

Greek Freaks (Υφαντόπουλος) : Διαθεσόπουλος 5, Καρατζής 10, Κούβαρης 2, Μαστρογεωργίου, Ξυγκάκης 12, Σκάγκος 4, Σουβλέρης 20 (4), Σούλης 2, Τσαμπαρλής 1, Υφαντόπουλος 9, Χαλούδης 12 (2).

Τι μας άρεσε : Η πολυφωνία των νικητών.