19/03/2023
Never Coupen 19 22 22 27 - 51 -
Ραμολιμέντα 11 11 8 21 - 90 -

Επίδειξη δύναμης τα Ραμολιμέντα!

Τα Ραμολιμέντα δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Never Coupen το βραδάκι της Κυριακής 19 Μαρτίου, έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ κατά διαστήματα, επικράτησαν με 90 – 51 και πέρασαν από το πρώτο ματς στην επόμενη φάση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, τα Ραμολιμέντα θέλησαν να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα και με μπροστάρη τον Καραδήμα με 8 πόντους και τον Καραχρήστο να ακολουθεί με 4, είχαν την πρωτοπορία με 19 – 11. Η Νever Coupen, προσπαθούσε να πάρει τα μέτρα των αντιπάλων, αλλά κυνηγούσε από την αρχή το σκορ, με πρώτο βιολί τον Δημητρόπουλο με 4 και τρεις ακόμα παίχτες να βάζουν από ένα καλάθι.

Τα Ραμολιμέντα ήταν ασταμάτητα, στο δεύτερο δεκάλεπτο, είχαν απόλυτο πρωταγωνιστή τον Παρλαβάντζα με 10 πόντους και βρίσκοντας σουτ από την περιφέρεια με Τσαφαντάκη και Τσούτη, ξέφυγαν με + 19 στο τέλος του ημιχρόνου. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό, με τον Δημητρόπουλο να ξεχωρίζει με 5 πόντους και τον Καρπουζλή να δίνει βοήθειες μέσα στην ρακέτα με 4.

Η Never Coupen επιδόθηκε σε καταιγισμό άστοχων τριπόντων στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν έβρισκε αντίδοτο στην άμυνα και είχε απελπιστικά μόνο τον Τρίμμη να παλεύει με 5 πόντους. Η ομάδα του Παρλαβάντζα , δεν έβαζε το πόδι στο φρένο, είχε πέντε παίκτες(Παρλαβάντζας 6, Εμμανουηλίδης 4, Τσούτης 4, Καραδήμας 4, Τσαφαντάκης 4) να τραβούν το κουπί στην επίθεση και έστειλε την διαφορά στο + 33.

Κονσέρτο για πολυβόλα είχαμε στην τέταρτη περίοδο, με τις ομάδες να προσφέρουν απλόχερο θέαμα και τα Ραμολιμέντα να επικρατούν με το ευρύ 51 – 90. Ο Τρίμμης(8) με προσωπικές, ο Μακρίδης(5) με ατομικές και οι Δημητρόπουλος(4) και Χρονόπουλος(4) από κοντά, σκόραραν τους πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ τα Ραμολιμέντα με τρομακτικές επιδόσεις στην επίθεση κυρίως από Καραχρήστο(9),Καραδήμα(8) και Τσούτη(5), ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο τους με το τελικό 90 – 51.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Καραδήμας με 24 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Τρίμμης με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα Ραμολιμέντα είχαν 23/83 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 8/13 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Η Never Coupen είχε 17/50 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 5/12 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη.

Ραμολιμέντα(Παρλαβάντζας): Εμμανουηλίδης 6, Καραδήμας 24(15ρ.), Καραχρήστος 15, Παρλαβάντζας 18, Ράλλης 2, Τσαφαντάκης 13, Τσουτης 12(9ρ.), Χασιώτης.

Never Coupen(Μουστάκας): Αργύρης 2, Δαλέντζας, Δημητρόπουλος 14, Καρπουζλής 5(16ρ.), Μακρίδης 9, Μουστάκας 2, Τρίμμης 15, Χρονόπουλος 4.

Τι μας άρεσε: Ο δαιμονιώδης ρυθμός που επέβαλαν τα Ραμολιμέντα από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης.