03/02/2024
Myrmidons BC 20 15 19 10 - 64 -
Escapers 11 14 7 9 - 41 -

Επίδειξη δύναμης από τους Myrmidons!

Το ξεκίνημα ανήκε στους γηπεδούχους, καθώς με όπλο την άμυνα τους αλλά και την πολύ καλή παρουσία των Βενέτη(6π), Νιωτάκη(5π) και Ραχωβίτσα(5π), έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 20–11. Από την άλλη πλευρά, ο Σιώπκας αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ των Escapers με 4 πόντους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο κλειστό, όσον αφορά το σκορ, αφού τελείωσε με το επιμέρους 15-14! Ο μεγάλος αρχηγός των Myrmidons, Νίκος Πετρόπουλος, ήταν εξαιρετικός με 4 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ στο ενεργητικό του, ενώ 8 είχε ο επίσης πολύ καλός Σιώπκας από το στρατόπεδο των Escapers! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 35–25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «Μυρμιδόνες» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, κράτησαν την ομάδα του Γιώργου Τράγκα στους εφτά πόντους, κυριάρχησαν απόλυτα κατά από τα δύο καλάθια και με τον Βενέτη να βρίσκει σκορ στο αγαπημένο του ανοιχτό γήπεδο, κατάφεραν να οδηγηθούν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας προβάδισμα δεκαοχτώ πόντων με σκορ 54-32!

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι έριξαν ταχύτατα, χωρίς αυτό να τους εμποδίσει να φτάσουν σε ακόμη μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 64-41!

Betsson MVP ο Γιώργος Νιωτάκης με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ευάγγελος Δεπάστας είχε 10 πόντους και 12 ριμπάουντ!

Οι νικητές είχαν 18/36 δίποντα, 8/35 τρίποντα, 4/8 βολές, 49 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/53 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 7/13 βολές, 45 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 κλεψίματα και 11 λάθη.

Myrmidons(Πετρόπουλος): Βενέτης 12, Γάββαρης 6, Θωμάς, Θωμόπουλος 9, Μπούντας 7, Νιωτάκης 11, Πετρόπουλος 6, Ραχωβίτσας 13.

Escapers(Τάγκας): Βράκας, Γαρίνης 5, Δεπάστας 10, Σιώπκας 16, Στρεμιέτσνι 6, Τάγκας 4, Φράγκος.

Τι μας άρεσε: Η πληρότητα των Myrmidons!