11/11/2023
Capital Con-Trolls 13 10 2 22 - 47 -
Πασοκlahoma City Thunder 20 17 23 10 - 70 -

Επίδειξη δύναμης από τους Πασοκlahoma City Thunder!

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψαν το παιχνίδι κόντρα στους Capital Con-Trolls οι Πασοκlahoma City Thunder που έφτασαν σε μία πολύ άνετη επικράτηση με 47-70. Οι φιλοξενούμενοι δείχνουν πως διανύουν μία αρκετά καλή περίοδο μιας και το Σάββατο 11 Νοεμβρίου πανηγύρισαν την 3η σερί νίκη τους και 5η συνολικά (5-3). Οι Capital Con-Trolls από την πλευρά τους δε βρίσκονται και σε τόσο καλό φεγγάρι αφού αυτή ήταν η 3η σερί ήττα, η οποία έφερε το ρεκόρ στο 4-4.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με φόρα από την αρχή του ματς, με τους Κεφαλόπουλο και Μελισσά να κάνουν την περισσότερη δουλειά ώστε η ομάδα τους να φτάσει στο 4-17. Οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν εύκολα λύσεις επιθετικά και στράφηκαν στα σουτ μέσης απόστασης, τα οποία έφεραν αποτέλεσμα και έτσι μείωσαν στο 11-17. Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους Πασοκlahoma στο +7 με το σκορ να γράφει 13-20.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πλησιάσουν και τους αντιπάλους τους να βρίσκουν λύση ώστε να πηγαίνουν τη διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό. Μελισσάς και Κεφαλόπουλος συνέχισαν να πρωταγωνιστούν από την πλευρά των Πασοκlahoma, ενώ ο Λιακίδης με τρίποντη εκτέλεση, αύξησε την απόσταση στους 15 πόντους (22-37). Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 23-37.

Η διακοπή του ημιχρόνου έδωσε έξτρα ενέργεια στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μπήκαν δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 0-8 έφτασαν στο 23-45. Οι Capital Con-Trolls ήταν άφαντοι στο παρκέ, κάτι που αποδεικνύει το γεγονός πως σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο κατάφεραν να πετύχουν μόλις δύο πόντους! Οι γηπεδούχοι έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο χαρίζοντας αιφνιδιασμούς στους αντιπάλους τους, οι οποίοι τουςς εκμεταλλεύτηκαν ώστε να φτάσουν στο 25-60 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Η απόσταση στο σκορ πλέον ήταν τέτοια που δε σήκωνε αμφισβήτηση ποιος θα ήταν ο νικητής του παιχνιδιού. Το μόνο που απέμενε πλέον ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ και τη διαφορά. Το «κοντέρ» έγραψε τελικά +23 με τους Πασοκlahoma να παίρνουν τη νίκη με 47-70.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Μελισσάς με 17 πόντους, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 6 ριμπάουντ. Από τους Capital Con-Trolls ξεχώρισε ο Ιωάννης Πατρός με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Capital Con-Trolls ολοκλήρωσαν το ματς με 17/49 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 7/16 βολές, 29 ριμπάουντ, αλλά και 16 ασίστ, 10 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Πασοκlahoma City Thunder είχαν 22/53 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 5/10 βολές, 51 ριμπάουντ, όπως και 21 ασίστ, 8 κλεψίματα και 15 λάθη.

Capital Con-Trolls (Μαρζάβας Π.): Αρβανιτάκης 4(6ρ.), Δρόσος, Κιούσης 18(5ρ.), Μαρζάβας Α. 10(5ρ.), Μαρζάβας Π. 2(5ρ.), Πατρός 13(8ρ.)

Πασοκlahoma City Thunder (Διαμαντόπουλος): Γνάτης 13(13ρ.), Ιατρού 2(6ρ.), Κεφαλόπουλος 14(9ρ.), Κοτσαμπασάκης 5(4ρ.), Λιακίδης 13(3ρ.), Λουκόπουλος 2(2ρ.), Μαραβελάκης 4(2ρ.), Μελισσάς 17(6ρ.), Συρίγος

Τι μας άρεσε: Η άνεση με την οποία επικράτησαν οι Πασοκlahoma.