21/02/2023
Γκουρούδες 18 19 18 18 - 73 -
Gangsters 11 12 13 14 - 50 -

Επίδειξη δύναμης από  τους Γκουρούδες!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου για το πρωτάθλημα της Master, οι Γκουρούδες πραγματοποίησαν μια από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις, καθώς επικράτησαν των σπουδαίων Gangsters του κόουτς Βρύλη με σκορ 73-50, επιβεβαιώνοντας όσους πιστεύουν ότι με τον ένα η με τον άλλον τρόπο  θα βρεθούν στο μεγάλο ραντεβού των playoffs της άνοιξης. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Πάυλος Αχής με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Μάριος Ντάτσης είχε 4 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα αποτέλεσαν προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς η παρέα του Μελάγιες με όπλο την άμυνα της έκλεισαν τη περίοδο με το υπέρ της 18-11. Ο Γκίκας εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο αντίπαλος του έδωσε ελεύθερα σουτ, ευστοχώντας δύο φορές έξω από τη 6.75, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο εξαιρετικός Πάυλος Αχής με 5 πόντους στο ενεργητικό  του.. Στην αντίπερα όχθη, ο Νιώτης ανέλαβε το κύριο μέρος του επιθετικού κομματιού, πετυχαίνοντας τους 7 από τους  11 συνολικά στο διάστημα αυτό.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι ΄΄γαλάζιοι΄΄ μπήκαν στο παρκέ Περιστερίου με σκοπό να αυξήσουν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους και εν τέλει το κατάφεραν, αφού οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά(37-23). Ο Κωνσταντίνος Αχής πήρε τη σκυτάλη από τον αδελφό του και μας παρουσίασε ένα σημαντικό μέρος του πλούσιου επιθετικού ταλέντου που διαθέτει, σκοράροντας δώδεκα πόντους. Από την άλλη πλευρά ο Αλεξανδρής με 5 πόντους ηγήθηκε των προσπαθειών των Gangsters.

Το τρίτο δεκάλεπτο οι Γκουρούδες συνέχισαν με το πόδι  κολλημένο στο γκάζι, πίεσαν στην άμυνα, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τον Παύλο Αχή(8π) να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση στις δυο πλευρές του γηπέδου, έκλεισαν την προτελευταία στροφή σε θέση οδηγού με σκορ 55-36. Στον αντίποδα, ο Λάιος αποτέλεσε το σημαντικότερο κομμάτι του επιθετικού παζλ της ομάδας του με 6 πόντους στο παλμαρέ του.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα καθόλα τη διάρκεια του, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια άκρως σημαντική νίκη για το μέλλον τους στη διοργάνωση με σκορ 73-50.

Οι Γκουρούδες είχαν 18/31 δίποντα, 11/41 τρίποντα, 4/4 βολές, 41 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 7 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/48 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 1/3 βολές, 40 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο  και 15 λάθη .

Γκουρούδες(Μελάγιες): Κωνσταντίνος Αχής 16, Παύλος Αχής 23, Γκίκας 15, Κοτσόλης 7, Μελάγιες 5, Μπαλαούρας 2, Οικονόμου 5.

Gangsters(Βρύλης): Αλεξανδρής 5, Βασιλείου 4, Λάιος 10, Μακρής, Μαρκόπουλος 5, Νιώτης 13, Ντάτσης 4, Χατζηευστρατίου 5.

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση των νικητών στο σύνολο της!