08/02/2022
Black Panthers 12 17 10 4 - 43 -
Greek Freaks 7 10 9 21 - 47 -

Επική ανατροπή για τους Greek Freaks !

Στο Κάρβουνο  για το πρωτάθλημα της Development 2 , οι Greek Freaks πέτυχαν την πέμπτη νίκη στη διοργάνωση , καθώς επιβλήθηκαν επιστρέφοντας από το μείον δεκαοχτώ των Black Panthers  με 43-47.

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική τον Σταύρο Γρηγορακάκη , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες , κυριάρχησε στους αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 10  πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέτυχαν δέκα αναπάντητους πόντους , 10-0 , με τον Σκλαβενίτη και τη παρέα του  να πραγματοποιούν ένα υπέρ τους επιμέρους 2-7 και να κλείνουν τη περίοδο στο μείον πέντε , 12-7 .

Το δεύτερο κομμάτι του αγώνα οι Black Panthers με πρωταγωνιστές τους Αποσκίτη και Παπάδη  κράτησαν τη πρωτοπορία στο σκορ , 22-13 και 25-15 , κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα δώδεκα πόντων με σκορ 29-17 .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο  γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα ,έκλεψαν μπάλες ,  κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους  με τη διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου να φτάνει την ανώτερη τιμή της , αυτής των δεκαοχτώ πόντων , 36-18 , κλείνοντας εν τέλει το διάστημα αυτό στο συν δεκατρία , 39-26   .

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης αν είχε ονοματεπώνυμο αυτό θα ήταν των Greek Freaks , καθώς με όπλο την άμυνα ζώνης έφεραν το παιχνίδι στα ίσα , 40-40 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μία τεράστια και συνάμα παλληκαρήσια νίκη για το πρωτάθλημα της Development 2 με σκορ 43-47  .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταύρος Γρηγορακάκης με 10 πόντους , 11 ριμπάουντ , 1 ασίστ , 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο  ενώ για τους ηττημένου Βασίλης Τήλιος είχε 4 πόντους , 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο  .

Οι Greek Freaks είχαν  16/43 δίποντα , 1/25 τρίποντα , 12/40 βολές , 54 ριμπάουντ , 8 ασίστ ,  10 κλεψίματα , 2 κοψίματα  και 14 λάθη , ενώ οι Black Panthers  είχαν 18/61 δίποντα , 4/26 τρίποντα , 3/11 βολές , 36 ριμπάουντ , 9 ασίστ , 10 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 19 λάθη .

Black Panthers(Καββαδίας): Κουλούρης , Καββαδίας ,  Τσαλαφούτας , Τσαβδαρίδης 7 , Ζαχαριάδης 2 , Μαυράκης , Παπάδης 16 , Τήλιος 4 , Αποσκίτης 14 .

Greek Freaks(Σκλαβενίτης) : Προκάκης , Υφαντόπουλος 1 , Σκλαβενίτης , Μπάμπαλης 7 , Σύλλας , Μπραΐμης , Ιωαννίδης 3 , Κοιλάκος 4 , Γρηγορακάκης 14 .

Τι μας άρεσε : Η ανατροπή των Greek Freaks από το μείον δεκαοκτω!