24/01/2022
Valhalla Phantoms 12 19 20 11 - 62 -
Lasson BC 17 7 17 22 - 63 -

Επική ανατροπή για την Lasson!

Αν και έχανε με 60-49, 3:30 για το τέλος, η Lasson με από μηχανής Θεό τον Κοντονάτσιο, κατάφερε να κλέψει τη νίκη με 62-63 και μετά την ολοκλήρωση της δέκατης αγωνιστικής παραμένει σταθερά σε τροχιά playoff στον τρίτο όμιλο της D2-League!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Lasson να είναι καλύτερη και με 5 πόντους του Κρητικού, 4 του Κοντονάτσιου και 4 του Φώτη Καραμπά, προηγούταν με 12-17. Ο Δρόσος με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 είχαν οι Παπαγρηγορίου, Γεωργακάς και Μακρής.

Στην δεύτερη περίοδο η Valhalla έσφιξε την άμυνά της και με δράστες στην επίθεση τους Γεωργακά (7π), Μακρή (6π) και Κιούρα (5π), πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 31-24. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τον Μανίκα να ευστοχεί από την περιφέρεια και τους Τσουμπαρόπουλο – Νικηταΐδη μέσα από την ρακέτα.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μέχρι και στο +12, 38-26, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 51-41, μετά από 6 πόντους του Παπαγρηγορίου, 5 του Μακρή, 4 του Γεωργακά και τρίποντο του Τσιτίνη. Την Αρκούδα κράτησαν όρθια σε εκείνο το διάστημα οι 9 πόντοι του Φώτη Καραμπά και οι 7 του Κοντονάτσιου. Σκορ τρίτης περιόδου 51-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Lasson έπαιξε τα ρέστα της και κατάφερε από το 60-49 να πάρει κεφάλι στο σκορ με 60-61, χάρη σε 9 πόντου του Νικηταΐδη, 8 του Φώτη Καραμπά και τρίποντο του Κρητικού. Στην επόμενη φάση ο Κολέγκας με εύστοχη προσπάθεια μέσα από το ζωγραφιστό έβαλε εκ νέου τους γηπεδούχους μπροστά με 62-61. Ωστόσο, την τελευταία λέξη του αγώνα την είπε ο Κοντονάτσιος και με buzzer beater μέσα από την ρακέτα, χάρισε τη μεγάλη νίκη στην Lasson με 62-63!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/22 βολές, 21/53 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Πήραν 57 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 1/4 βολές, 22/63 δίποντα και 6/18 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Πολυτιμότερος της Valhalla ο Μακρής με 14 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 5/10 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος της Lasson ο Φώτης Καραμπάς με 21 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 9/16 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 4 λάθη.

Valhalla (Γεωργακάς): Δρόσσος 6, Τσιτίνης 3 (1), Τρισκογιάννης 4, Κιούρας 7 (1), Μακρής 14 (1), Γεωργακάς 15, Κολέγκας 5, Παπαγρηγορίου 8

Lasson (Καραμπάς Φ.): Τσουμπαρόπουλος 2, Αθανάσουλας 2, Κρητικός 8 (2), Καραμπάς Φ. 21, Μανίκας 4 (1), Νικηταΐδης 11 (1), Κοντονάτσιος 13 (1), Καραμπάς Α. 2, Μπεράχας

Τι μας άρεσε: Το συγκλονιστικό φινάλε του αγώνα!