08/11/2019
Ιπ-πότες 9 23 17 2 - 51 -
West Bombers 14 8 8 25 - 55 -

Επική ανατροπή οι West Bombers!

Για την δεύτερη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Master League οι Ιπ-πότες ντεμπουτάρισαν στο πρωτάθλημα φιλοξενώντας στο Enersize Basketball Center τους West Bombers που προέρχονταν από ήττα στην πρεμιέρα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι με 0-7 σερί με τους Μαρκάτο, Θ.Ρούσσο & Λογγίτση να σκοράρουν με τους γηπεδούχους να παλαντζάρουν την κατάσταση χάρη στο inside game του ανίκητου Κεκεμπάνου και με βόμβα τριών πόντων του Τσιούφη πλησίασαν, ωστόσο την τελική κουβέντα στο πρώτο δεκάλεπτο την είχαν οι αντίπαλοι τους που με ένα ακόμα καλάθι του Λογγίτση ξέφυγαν στο +5 (9-14).

Στη δεύτερη περίοδο το δίδυμο των ψηλών των Ιπ-ποτών συνέχισε να κάνει θράυση , ανακτώντας την πρωτοπορία στο πεντάλεπτο και βάζοντας στην εξίσωση και τους περιφερειακούς με σερί 14-0 πήραν διψήφια διαφορά χάρις στις τρίποντες ρουκέτες του Χαλκιά αλλά και του Κεκεμπάνου όσο στην αντίπερα όχθη στόχο έβρισκαν μόνο οι Θ.Ρούσσος και Λογγίτσης με το ημίχρονο να κλείνει στο +10 (32-22) χάρη στο buzzer beater τρίποντο με ταμπλό παρακαλώ του Χαλκιά !

Ο βομβαρδισμός των παιδιών του Νταλαμπίρα συνεχίστηκε και στην επανάληψη με τον Τσιούφη να παίρνει σειρά από τα 6.75 και τους αντιπάλους τους να μην μπορούν να ακολουθήσουν , ενώ με μια ακόμα βόμβα του Κοσιαρά η διαφορά πήγε στο +24, με τους Μπαρδούλη και Μουζακίτη να μειώνουν στο τέλος της τρίτης περιόδου (49-30).

Κι εκεί που λέμε πως τα έχουμε δει πολλά στο μπάσκετ έρχεται αυτό το τελευταίο δεκάλεπτο να μας αλλάξει τα πάντα ! Ξαφνικά οι Bombers με τις παροτρύνσεις του προέδρου Μπαρδούλη, αλλά και την ενέργεια στην άμυνα του Σταυρόπουλου , παίζοντας με 3 γκάρντ σκάρωσαν μια ανατροπή επικού μεγέθους ! Οι Ιπ-πότες σίγουρα χαλάρωσαν και με άμυνα γρανίτη με σερί 0-21 , ευστοχώντας παράλληλα από τη γραμμή της φιλανθρωπίας έχοντας αποκτήσει σχετικά νωρίς το bonus των βολών, με πρωταγωνιστές τους Λογγίτση και Ρούσσο, με τρίποντο του τελευταίου πήγαν στο -3 (49-46) . Στα τρία λεπτά που απέμεναν ο Αγγελόπουλος βρήκε στόχο για το μοναδικό καλάθι των γηπεδούχων αλλά η ρόδα είχε γυρίσει ! Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο το πίστευαν αλλά είχαν και το momentum με τον Μπαρδούλη και τον Λογγίτση να δίνουν το προσπέρασμα και τον Κωνσταντινίδη να σφραγίζει από τη γραμμή των βολών την πρώτη νίκη τους στο πρωτάθλημα (51-55)!

Η ομαδική στατιστική αναπαριστά ότι είδαμε στο παρκέ, χωρίς όμως να μπορέσει να αποδώσει πλήρως τα θαύματα του ύστερου κομματιού της αναμέτρησης. Οι νικητές υστέρησαν κάπως σε ποσοστά ευστοχίας (29-25 % εντός πεδιάς, 22-9% τρίποντα υπερέχοντας σημαντικά όμως στις βολές 33-66%), χάνοντας τα ριμπάουντ (50-33) , με λιγότερες τελικές πάσες (6-13) κλέβοντας όμως περισσότερες μπάλες (8-12) και κάνοντας παράλληλα και σημαντικά λιγότερα λάθη (19-10).

Mvp  τους ο πρόεδρος Γιάννης Μπαρδούλης (7π, 10ρ, 1ασ, 2κλ,κι 1 λ) κι από κοντά σε απόδοση οι Θοδωρής Ρούσσος (16π,8ρ,2ασ,1κλ,2κοψ) και Τάσος Λογγίτσης (19π,1ασ,4κλ,3λ) . Πολυτιμότερος των αντιπάλων τους με double double ο Χάρης Τσιούφης (13π,15ρ,1ασ,1κλ,1κοψ,1λ) ενώ ξεχώρισαν κι ο εξίσου “διπλός”  Νίκος Κεκεμπάνος (15π,12ρ,1ασ,1κλ αλλά και 5λ) καθώς κι ο Ανδρέας Σιαπάνης(6π,12ρ,2ασ,3κλ,1κοψ,4λ)

Ιπ-πότες (Νταλαμπίρας) : Χαλκιάς 6(2), Κοσιαράς 5(1τρ, 3ασ), Κοντομπάσης 2, Κεκεμπάνος 15(1), Τσιούφης 13(3), Σιαπάνης 6, Αγγελόπουλος 4, Ρούσσος Εμ.

West Bombers (Μπαρδούλης): Μαρκάτος 2, Μπαρδούλης 7, Μουζακίτης 5, Λογγίτσης 19, Σταυρόπουλος 3, Κωνσταντινίδης 3, Ρούσσος Θ. 16(2)

Τι μας άρεσε :  Οι Ιπ-πότες έκαναν τα πάντα καλά για τρία δεκάλεπτα κι έδειχναν ικανοί όχι απλά για τη νίκη μα για θρίαμβο, αλλά οι αγώνες τελειώνουν σε 40 λεπτά , με τους “βομβαρδιστές” να δείχνουν τεράστιο χαρακτήρα και ψυχικά αποθέματα !!

Τι δεν μας άρεσε: Οι νικητές πρέπει να πετάξουν στον κάλαθο των αχρήστων το 2/22 από την περίμετρο , ομοίως κι οι αντίπαλοι τους όλο το τελευταίο κομμάτι του αγώνα αλλά και τις 2/6 βολές.