19/06/2023
BEGOU.. LUCKY 9 21 14 16 - 60 -
KLAFTA LABORAL BC 7 6 14 11 - 38 -

Επική επιστροφή και πρόκριση για το Begoulucky

Kι όμως συνέβη... Κόντρα σε κάθε προγνωστικό, κόντρα σε όλα όσα μας είχαν δείξει οι δύο ομάδες σε όλη τη σεζόν, οι Begoulucky πραγματοποίησαν ένα πραγματικό έπος, καθώς έφτασαν σε μια μεγαλειώδη ανατροπή απέναντι στην Klafta Laboral (60-38), παρά το γεγονός πως στο πρώτο ματς είχαν ηττηθεί με 20 πόντους διαφορά και όλοι τους είχαν... ξεγραμμένους. Απόλυτος πρωταγωνιστής και game changer της σειράς ήταν ο Ντίνος Χρυσανθακόπουλος, ο οποίος έκανε...σμπαράλια την άμυνα της Klafta.

To παιχνίδι ξεκίνησε με την Klafta Laboral να μπαίνει πολύ υποτονικά στο ματς και να μένει από νωρίς πίσω στο σκορ, με τον Χρυσανθακόπουλο να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα με τις εφορμήσεις του, την ώρα που και επιθετικά τίποτα δεν δούλευε για τους «κόκκινους». Η Α' περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 9-7, με το Begoulucky να δείχνει πως πνευματικά είναι σε καλύτερο επίπεδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά ανέβηκε κατακόρυφα, καθώς οι Klafta Laboral έδειξαν να έχουν τρομερό πρόβλημα στο κομμάτι της συγκέντρωσης. Με επιμέρους σκορ 20-6 στο Β' δεκάλεπτο, με απόλυτο πρωταγωνιστή ξανά τον Χρυσανθακόπουλο, η διαφορά ανέβηκε στους 17 πόντους στην ανάπαυλα (30-13) και η μάχη για την πρόκριση ξεκινούσε ξανά από σχεδόν... κοινή αφετηρία.

Στην επανάληψη, η επιθετική αφύπνιση του Ζήση έδωσε κάποιες πρόσκαιρες λύσεις στην Klafta, η οποία βελτίωσε την επίθεσή της, όμως οι Begoulucky έβρισκαν πάντα τον τρόπο να μένουν κοντά στη διαφορά που κυνηγούσαν, παίρνοντας σκορ και από άλλους παίκτες. Η διαφορά των 17 πόντων έμεινε και στο φινάλε του Γ' δεκαλέπτου (44-27), με τους λογαριασμούς να μένουν ορθάνοιχτοι στο φινάλε.

Στην τελευταία περίοδο, οι Begoulucky ολοκλήρωσαν αυτό που έμοιαζε...γραμμένο από τη μοίρα να συμβεί.. Γκοτσόπουλος και Πούλος ήταν άξιοι συμπαραστάτες του Χρυσανθακόπουλου, την ώρα που η μπάλα «έκαιγε». Ο πρώτος με 5 συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε το σκορ του πρώτου ματς (57-37) και ο δεύτερος με ένα τρομερό τρίποντο με ταμπλό έδωσε τη χαριστική βολή στην Klafta.(60-37). Οι «κόκκινοι» δεν μπόρεσαν να αλλάξουν την εις βάρος τους κατάσταση και μοιραία γνώρισαν τον αποκλεισμό (60-38).