26/03/2024
Peristeri Trelleborg 19 18 12 18 - 67 -
Kill Beer 3 17 32 16 - 68 -

Με επίκη ανατροπή αποχαιρέτησε η Kill Beer!

Με το ένατο φετινό ροζ φύλλο αποχαιρέτησε την Evolution League η Kill Beer, καθώς για την 22η και τελευταία αγωνιστική του τρίτου ομίλου κέρδισε την Trelleborg με 67-68, παρά το γεγονός πως βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 22 πόντους!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Περιστεριώτες στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Παύλου, 4 του Τσίντζα και 3 του Τύρου, προηγήθηκαν με 19-1, 2:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 19-3, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Μπογέας, ο οποίος νωρίτερα είχε 1/2 βολές!

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Δρακόπουλου, 6 πόντους του Τύρου και 4 του Παύλου, η Trelleborg πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 37-20! Αν και έλυσε το επιθετικό της πρόβλημα, η Kill Beer δεν μπόρεσε να πλησιάσει τον αντίπαλο, παρά τους 8 πόντους του Τσοκαντά, τους 4 του Μπογέα και το τριποντάκι του Γεωργιόπουλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Τσοκαντάς και Μπογέας έστησαν το δικό τους πάρτι στην περιφέρεια και με τρία τρίποντα ο καθένας, αλλά και 9 πόντους του Παντελόπουλου και 5 του Γκούνα μέσα στο ζωγραφιστό, οι "Μπυρόβιοι" έτρεξαν 32-12 επιμέρους σκορ και προσπέρασαν με 49-52! Για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Κυνηγάκης και Τύρος με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 49-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Τύρος έδειχνε πως θα οδηγήσει την Trelleborg στο ροζ φύλλο, αφού με 10 δικούς του πόντους προηγούταν με 62-56, 4:00 για το φινάλε. Η Kill Beer, όμως, δεν τα παράτησε τόσο εύκολα και με καλάθι του Παντελόπουλου 2" για το φινάλε, έκλεψε τη νίκη με 67-68, ενώ νωρίτερα μεγάλα σουτ έβαλαν οι Μπογέας και Τσοκαντάς.

Πολυτιμότερος της Trelleborg ο Τύρος με 22 πόντους, έχοντας 10/14 βολές, 6/11 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP της Kill Beer ο Παντελόπουλος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές και 5/8 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 3 κοψίματα.

Trelleborg (Τσίντζας): Τύρος 22, Δρακόπουλος 13 (2), Βαγενάς 1, Κυνηγάκης 8, Μηλιώνης 2, Παύλου 15 (2), Παλάσκας, Τσίντζας 6

Kill Beer (Παντελόπουλος): Μπογέας 24 (5), Γκούνας 5, Γεωργιόπουλος 3 (1), Τσοκαντάς 20 (6), Παντελόπουλος 14, Ναλμπαντούδης 2, Σαλονίκας

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του αγώνα!