19/12/2019
Ιχώρ 20 13 15 23 5 76 -
Tinderwolves 25 18 15 13 7 78 -

Επικό ματς με νικητές τους Tinderwolves!

Την Τετάρτη το βράδυ 18 Δεκεμβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα σε ένα φανταστικό ματς με πολλά τρίποντα,συνεχείς διακυμάνσεις στο σκορ που κρίθηκε στην παράταση, οι Tinderwolves επικράτησαν με 76 – 78 του Ιχώρ που είχε επιστρέψει από το – 16.

Οι Tinderwolves ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 5 πόντους του Καρβέλη και 4 του Μαράτου, όμως ο Ιχώρ με 7 πόντους του Ευαγγέλου και τρίποντο του Νάζου πέρασε μπροστά με 10 – 9. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν στη συνέχεια σερί 0-9 με δύο τρίποντα του Σουρβατζή ένα του Μουρελάτου για να απαντήσουν για τους γηπεδούχους ξανά ο Ευάγγελου με 4 πόντους και ο Παππάς με δίποντο(16-18). Μέχρι το τέλος της περιόδου οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ακόμα ένα τρίποντο με τον Σουρβατζή και δύο καλάθια με Μουρελάτο και Κούτσικο, ενώ για τον Ιχώρ , Ευάγγελου με δύο βολές και Παππάς διαμόρφωσαν το 20 – 25.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ιχώρ να πετυχαίνει δύο καλάθια με Πιτσικάλη και Ευαγγέλου, στη συνέχεια όμως οι Tinderwolves με τρίποντη καταιγίδα(Μουρελάτος 2, Λύρος 2, Μαράτος) βρέθηκαν στο + 16(26 – 42). Πετρίδης, Ευάγγελου με καλάθια από την μία και Καρβέλης με βολή από την άλλη διαμόρφωσαν το 31 – 43 σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Πιτσικάλη και δίποντο του Στάμαργα για τον Ιχώρ αλλά Σουρβατζής με τρίποντο και Μαράτος με 4 συνεχόμενους πόντους έγραψαν το 36 – 50. Στη συνέχεια Πιτσικάλης και Ευάγγελου μείωσαν για τους γηπεδούχους ενώ ο Μουρελάτος με νέο τρίποντο έκανε το 40 – 53. Η ομάδα του Μπάστα ανέβασε κι άλλο την απόδοση της και με Πιτσικάλη, Παππά(4) και Ευαγγέλου μείωσε ακόμα περισσότερο, αλλά ο Μουρελάτος με 5 προσωπικούς του πόντους έστειλε ξανά την διαφορά στους 10(48 – 58).

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειχναν καυτοί με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα από Πετρίδη, Νάζο(2) και Πιτσικάλη να μειώνουν στον πόντο ,ενώ Κούτσικος με τρίποντο και Σουρβατζής με 5 πόντους έγραψαν το 61-66. Το ματς είχε γίνει ντέρμπι και ακόμα είχαμε 4 λεπτά. Ευαγγέλου με δίποντο και Πιτσικάλης με τρίποντο έφεραν το ματς στα ίσια ενώ η άμεση απάντηση του Σουρβατζή με τρίποντη βόμβα έγραψε το 66 – 69. Ο Ιχώρ δεν πτοήθηκε και με νέο τρίποντο του Νάζου ισοφάρισε σε 69-69 , ενώ μέχρι την λήξη Μουρελάτος από τη μία και Πετρίδης από την άλλη διαμόρφωσαν το ισόπαλο τελικό 71 – 71 που έφερε το ματς σε παράταση.

Στην παράταση οι δύο ομάδες συνέχιζαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Καρβέλης, Σουρβατζής από την μια και Ευαγγέλου, Πετρίδης από την άλλη είχαν το ματς στο 74 – 74. Τότε ξαναεμφανίστηκε και ο μετέπειτα Mvp Βασίλης Μουρελάτος και με τρίποντο έβαλε μπροστά τους Tinderwolves , ενώ ο Πετρίδης με δίποντο μείωσε σε 76 – 77. Ο Ιχώρ έκανε γρήγορα φάουλ, ο Καρβέλης ευστόχησε στην μιλά βολή και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε 76 – 78 μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Mvp Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Βασίλης Μουρελάτος με 26 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα με άξιο συμπαραστάτη τον Ηλία Σουρβατζή με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα ενώ για τους ηττημένους φανταστικό ματς από τον Χρήστο Ευάγγελου με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά ο Ιχώρ είχε 20 – 51 δίποντα, 9 – 22 τρίποντα, 9 – 16 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη. Οι Tinderwolves είχαν 12 – 29 δίποντα, 15 – 37 τρίποντα, 9 – 16 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Ιχώρ (Μπάστας): Παππάς 10 (8ρ.), Πιτσικάλης 15,Στάμαργας 5, Πετρίδης 8 , Σταμάτης, Νάζος 12, Ευαγγέλου 26 (11ρ.).

Tinderwolves (Σουρβατζής): Σωληναραίος (10 ρ.), Λύρος 6 (6ρ.), Σουρβατζής 21(12ρ.), Μαράτος 11, Κούτσικος 5, Καρβέλης 9, Μουρελάτος 26 (8ρ.).

Τι μας άρεσε: Τα πάντα.Πρώτο φοβερό ημίχρονο οι Tinderwolves, δεύτερο καταπληκτικό ο Ιχώρ και ματς που κρίθηκε στην κόψη του ξυραφιού!Μπράβο σε όλους για το θέαμα.