15/01/2024
Indians 15 21 22 12 - 70 -
Draft Fathers 17 20 14 21 - 72 -

Επικός Λαρεντζάκης στο τρίποντο της ζωής του!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Evolution League, οι Draft Fathers το έκαναν το θαύμα τους και πάλι, καθώς με τρίποντο του Λαρεντζάκη σε νεκρό χρόνο πήραν μια τεράστια νίκη επί των Indians με σκορ 70-72!

Το ξεκίνημα του αγώνα αποτέλεσε προάγγελο γι’ αυτό το οποίο θα ακολουθήσει, καθώς οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό να βάλουν δύσκολα στο απόλυτο φαβορί της αναμέτρησης, κατακτώντας την περίοδο με το υπέρ τους επιμέρους 15–17. Ο «Λάρυ» κουβάλησε με επιτυχία το επιθετικό φορτίο με 7 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο εξαιρετικός Βλαχοθανάσης(6π)! Στην αντίπερα όχθη, ο Πολύζος αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ με 6 πόντους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 21–20. Ο Λαρεντζάκης πρόσθεσε 8 πόντους, ενώ 9 είχε ο ηγέτης των Indians, Γιώργος Πολύζος. Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 36-37!

Στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης ανήκε εξολοκλήρου στους γηπεδούχους, αφού  έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τον Δημητρίου να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού με το υπέρ τους 58-51!

Στο φίνις του παιχνιδιού συνέβησαν απίστευτα πράγματα. Οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας περάσαν μπροστά στο σκορ με 68-69. Ο Πολύζος με δεξί drive έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του(70-69). Ωστόσο, οι Draft δεν είχανε πει την τελευταία τους κουβέντα, καθώς με τρίποντο του Λαρεντζάκη σε νεκρό χρόνο πήραν μία επική νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 70-72.

Betsson MVP ο Παναγιώτης Βλαχοθανάσης με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Πολύζος είχε 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 κοψίματα!

Οι νικητές είχαν 19/44 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 7/14 βολές, 42 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 16 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 19/40 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 11/18 βολές, 36 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 κοψίματα  και 10 λάθη.

Indians: Δημητρίου 13, Ελευθεριάδης 3 Ζήσης 5, Μαμάκος 6 Μητσάκο 11, Πολύζος 22 Πουλοκέφαλος 10.

Draft Fathers: Prenga 1, Βλαχοθανάσης 20, Γιαννακός 11, Λαρεντζάκης 25, Ράπτης, Σιδέρης 6, Σκληράκη 3, Γιανναράς 6.

Τι μας άρεσε : Το επικό τρίποντο του Λαρεντζάκη!