02/12/2019
Pink Panthers 4 12 7 14 - 37 -
Αλκοολικός Αστέρας 12 14 13 22 - 61 -

Επικράτησε σε κάθε περίοδο ο Αλκοολικός Αστέρας.

Το βράδυ του Σαββάτου ολοκληρώθηκε η πέμπτη αγωνιστική και οι Pink Panthers είχαν στόχο να πετύχουν την πρώτη τους νίκη στον δεύτερο όμιλο της Development 2 League, επικρατώντας απέναντι στον  Αλκοολικό Αστέρα, ο οποίος είχε 2 νίκες και 2 ήττες στο ενεργητικό του και δεν είχε σκοπό να χάσει άλλους βαθμούς.

Η πρώτη περίοδος βρίσκει τους γηπεδούχους Pink Panthers, εξαιρετικά άστοχους με συνολικά 4 πόντους, εκ των οποίων οι 2 ήρθαν από βολές, ενώ το μοναδικό δίποντο θα πετύχει ο Βενάρδος Παναγιώτης. Ο Αλκοολικός Αστέρας εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία του αντίπαλού του να σκοράρει και με απλό μπάσκετ, πέτυχε 12 πόντους την περίοδο αυτήν, από τους οποίους 5 ήρθαν από τον Πίτσιλλο που ξεχώρισε.

Στην ανάπαυλα της πρώτης περιόδου οι επτά ροζ πάνθηρες συμφώνησαν να μπούνε στο ματς πιο δυναμικά και έτσι και έκαναν, τριπλασιάζοντας τους 4 πόντους της πρώτης περιόδου σε δώδεκα την δεύτερη, με τον Τανταρούδα να πετυχαίνει τους μισούς (6). Δεν υπολόγισαν όμως ότι και οι οκτώ Αλκοολικοί Αστέρες στην διακοπή αποφάσισαν το ίδιο και θα πετύχουν 2 παραπάνω πόντους σε αυτήν την περίοδο (14) με τους Αντωνόπουλο και Πίτσιλλο να πετυχαίνουν από 4, ενώ οι Σαλιαρέλης και Αργύρης θα πετύχουν από 3.

Στην τρίτη περίοδο οι Pink Panthers φάνηκαν να κολλάνε επιθετικά, καθώς το επιμέρους σκορ ήταν για άλλη μία φορά εις βάρος τους με 7-13 υπέρ του σταθερότατου σε απόδοση Αλκοολικού Αστέρα. Από τους Pink Panthers  Λύτρας και Κοντός θα πετύχουν από ένα καλάθι ενώ πέτυχε και 2 βολές ο Αραμπατζής. Για τον Αλκοολικό Αστέρα ξεχώρισε για άλλη μια φορά ο Πίτσιλλος με 7 και ο Σαλιαρέλης με 4 πόντους.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με το σκορ 23-39 υπέρ του φιλοξενούμενου Αλκοολικού Αστέρα, ο οποίος κατάφερε, όχι μόνο να ανταπεξέλθει στο ύστατο comeback των Pink Panthers που πέτυχαν 14 πόντους, αλλά και να τους υπερκεράσει πετυχαίνοντας 22 πόντους. Ο Κοντός που ήταν σε όλο το παιχνίδι ο πιο επιθετικός παίκτης των Pink Panthers, θα ξεχωρίσει με 7 πόντους, ενώ βοήθησε και ο Αραμπατζής με 5 πόντους. Ο Αλκοολικός Αστέρας απάντησε με τέσσερα τρίποντα εκ των οποίων 2 πέτυχε ο Αργύρης και από 1 οι Αντωνόπουλος και Παυλάκης. Ο Παυλάκης είχε 5 πόντους όπως και ο MVP της αναμέτρησης, Πίτσιλλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/13 βολές, 12/41 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Πήραν 42 rebounds (10 επιθετικά), έδωσαν 6 assists, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 15 λάθη και δεν είχαν κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 12/20 βολές, 17/46 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Πήραν 42 rebounds (17 επιθετικά), έδωσαν 9 assists, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Πίτσιλλος (Αλκοολικός Αστέρας) που πέτυχε 21 πόντους έχοντας 7/9 βολές, 7/9 δίποντα. Έκανε double-double με 14 ριμπάουντ (6 επιθετικά), μοίρασε 1 assist, έκλεψε 2 φορές την κατοχή της μπάλας, με τελικό efficiency 34 (Λάθη:0)

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Αραμπατζής (Pink Panthers) που πέτυχε 9 πόντους έχοντας 3/3 βολές, 3/7 δίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ (3 επιθετικά), μοίρασε 1 assist, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 1 φορά, με τελικό efficiency 20 (Λάθη:2)

Pink Panthers (Βενάρδος Παν.): Φλώρος 1, Τανταρούδας 7(2), Λύτρας 4, Αραμπατζής 9, Βενάρδος Παν. 4, Βενάρδος Θωμ. 2, Κοντός 10.

Αλκοολικός Αστέρας (Σκλάβος): Σουρρής, Αντωνόπουλος 7(1), Λαουτατζής 8,  Σαλιαρέλης 7, Αργύρης 10(3), Τσαμακίδης 3, Παυλάκης 5(1), Πίτσιλλος 21.

Τι μας άρεσε: Ο έλεγχος του παιχνιδιού που είχε ο Αλκοολικός Αστέρας καθόλη τη διάρκεια του αγώνα.

Τι δεν μας άρεσε: Η πρώτη περίοδος των Pink Panthers.