09/10/2020
Remal Madri 14 13 6 10 8 51 -
Athens Pistols 8 13 13 9 10 53 -

Επικράτησαν στην παράταση οι Athens Pistols!

Τη νίκη με 53-51 στην παράταση πανηγύρισαν οι Athens Pistols απέναντι στη Remal Madri για την πέμπτη αγωνιστική του Basketaki Cup.

Καλό ξεκίνημα είχε στο πρώτο δεκάλεπτο η Remal Madri, η οποία προηγήθηκε με 8-4, έχοντας δει τον Πρίφτη να ευστοχεί σε δύο τρίποντα. Οι σκληρές άμυνες εν συνεχεία δεν άφησαν το ματς να αποκτήσει μεγάλο σκορ από την αρχή, με τον Πρίφτη με νέο και τρίτο προσωπικό τρίποντο να διαμορφώνει το 11-6.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με τους Athens Pistols να «ροκανίζουν» τη διαφορά και να φέρνουν το ματς στον πόντο (14-13) έπειτα από ένα σερί 5-0, στο οποίο σκόραραν οι Πατρώνης και Σάρρας. Η Remal Madri έβγαλε αντίδραση και έφτασε στο 20-14 με ωραίο καλάθι του Αποστόλου. Η διαφορά, μάλιστα, έμεινε στους έξι με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου οι άμυνες έσφιξαν πολύ και η Remal Madri κατάφερνε δύσκολα να βρει το δρόμο προς το σκοράρισμα, με τους Athens Pistols μεθοδικά και με καλή άμυνα να μειώνουν μετά το 25’ με τους Καρνάβα και Ρήγα σε 29-27. Mε το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τα «πιστόλια» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με έναν πόντο (33-34).

Σκληρές άμυνες και αρκετές χαμένες επιθέσεις περιελάμβανε το τελευταίο δεκάλεπτο, με τη Remal Madri να περνάει μπροστά με διαφορά τριών πόντων (38-35). Ο Βεργόπουλος με εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 40-39, με το ματς εν συνεχεία να οδηγείται στην παράταση μετά από καλάθι του Καμολίκη για το 43-43.

Στο έξτρα πεντάλεπτο όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, καθώς οι δύο ομάδες πάλεψαν για τη νίκη μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, με τους Athens Pistols να κόβουν το νήμα και να επικρατούν κόντρα στη Remal Madri, που πλήρωσε κάποιες επιλογές στην επίθεση.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/16 βολές,20/71 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Επίσης, πήραν 37 ριμπάουντ, είχαν 12 ασίστ, κλέψανε 10 φορές, υπέπεσαν σε 217 λάθη και είχαν τέσσερα μπλοκ. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 13/26 βολές, 19/77 δίποντα και 2/24 τρίποντα. Επιπλέον, μάζεψαν 50 ριμπάουντ, είχαν 7 ασίστ, 7 κλεψίματα και 17 λάθη και δύο κοψίματα.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης για τη Remal Madri ήταν ο Παπαϊωάννου με 3/6 βολές, 4/12 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ και έκανε 3 λάθη. MVPτων AthensPistolsήταν ο Σάρρας με 3/6 βολές και 4/10 δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και είχε τρία λάθη

Remal Madri (Κουσιορής):Αποστόλου 4, Δαβιδέλης 2, Δημητρίου 2, Καμολίκης 7 (1), Κουσιορής, Παπαϊωάννου 11, Πολύδωρος 1, Πρίφτης 18 (5), Ρηγόπουλος 6.

Athens Pistols (Μπαλωμένος):Βεργόπουλος 5 (1), Βρυώνης 2, Καραγιαννίδης, Καρνάβας 17, Παπαναγιώτου 1, Πατρώνης Π. 2, Πατρώνης Χ. 10 (1), Ρήγας 5, Σάρρας 11.

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία του Πρίφτη πίσω από τα 6.75, καθώς τελείωσε το ματς με 5/10 τρίποντα, δηλαδή ποσοστό 50%.