09/11/2023
Μπεκρίμ Team 17 15 12 9 - 53 -
Χαρμάνι Μιλάνο 9 6 9 4 - 28 -

Εξαιρετική άμυνα και επικράτηση για τη Mpekrim Team

Mpekrim Team και Harmani Milano τέθηκαν αντιμέτωπες σε μια αναμέτρηση που εξαρχής αναμέναμε το physical παιχνίδι να κυριαρχήσει. Πράγματι έτσι έγινε, με τους Harmani να μην μπορούν παρ' όλα αυτά να ακολουθήσουν τον επιθετικό ρυθμό των τυπικά γηπεδούχων και εν τέλει να δέχονται την ήττα με το ευρύ 53-28.

Από το πρώτο μέρος, η ομάδα του coach Παπαγεωργίου μπήκε δυναμικά στο ματς και επέβαλε το δικό της ρυθμό. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 17-9. Η Harmani, συνέχισε να μην έχει επιθετικές λύσεις, και σύντομα βρέθηκε να κυνηγάει διψήφιες διάφορες. Σε ένα τόσο κλειστό παιχνίδι, το +11 του ημιχρόνου (29-18) ήταν αρκετά δύσκολο να ανατραπεί.

Με την είσοδο των ομάδων στο παρκέ για το δεύτερο μέρος, η Μπεκρίμ φάνηκε και πάλι πιο συγκεντρωμένη και έτοιμη και σταδιακά ανέβαζε τη διαφορά σε απαγορευτικά πλέον επίπεδα για οποιαδήποτε αντίδραση. Πλέον, μέσα σε όλα τα άλλα υπήρχε και εκνευρισμός στους Harmani από την τρομερή αστοχία που είχαν. Εν τέλει, με ένα 24-10 επιμέρους του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο, παίρνοντας ταυτόχρονα αρκετή ψυχολογία για τη συνέχεια.