19/02/2024
Itah Jazz 16 18 17 15 - 66 -
EAGLES 17 7 10 20 - 54 -

Όμορφο μπάσκετ και επικράτηση των Itah Jazz απέναντι στους Eagles.

Σε ένα παιχνίδι όπου από το πρώτο έως το τελευταίο δεκάλεπτο είδαμε ωραίο μπάσκετ, οι Itah Jazz πέρασαν το εμπόδιο των Eagles με τελικό σκορ 66-54. Καθοριστικό ρόλο έπαιξαν η 2η και η 3η περίοδος, εκεί όπου οι Jazz είχαν πλήρη έλεγχο και έτρεξαν ένα επιμέρους 35-17. Οι Eagles προσπάθησαν όμως δεν είχαν απάντηση, γεγονός που τους οδήγησε στην ήττα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πατάνε πολύ καλά στο παρκέ. Σουτάροντας με καλά ποσοστά εντός πεδιάς, είδαμε ένα πολύ ανταγωνιστικό πρώτο δεκάλεπτο το οποίο έληξε στο 16-17 υπέρ των Eagles. Στη συνέχεια, οι Jazz έσφιξαν την άμυνα τους και κατάφεραν να κρατήσουν χαμηλά τους αντιπάλους τους. Έτσι με ένα 17-10 επιμέρους στο δεύτερο δεκάλεπτο, το ημίχρονο έληξε στο 33-27.

Στην επανάληψη, οι Itah Jazz ξεκίνησαν από εκεί που είχαν σταματήσει. Με την άμυνα τους να "σπάει κόκκαλα", καθώς και την επιθετική λειτουργία να είναι εξαιρετική, η διαφορά ξέφυγε στους 17 πόντους (51-34). Έτσι, οι Eagles πλέον είχαν ένα πολύ δύσκολο έργο μπροστά τους. Με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι έψαξαν κάποιες λύσεις που θα τους φέρουν και πάλι στη διεκδίκηση του αγώνα, όμως οι Jazz ήταν αποφασισμένοι να μην επιτρέψουν κάτι τέτοιο. Εν τέλει, οι γηπεδούχοι Jazz πήραν το ροζ φύλλο με 66-54.