28/02/2024
Mikrokosmos 18 15 12 15 6 66 -
Los Lampriniers 20 10 8 22 10 70 -

Στο τέλος επικρατούν οι Los Lampriniers!

Τετάρτη βράδυ στο Μαζαράκη για την 23η αγωνιστική της Development League 2 Mikrokosmos και Los Lampriniers αναμετρήθηκαν σε ματς θρίλερ, καθώς χρειάστηκε να παιχτούν δύο παρατάσεις , για να βρεθεί νικητής του αγώνα. Τελικά το πολύτιμο ροζ χαρτί πήγε στα χέρια των Los Lampriniers με σκορ 66-70.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό, αφού και οι δύο ομάδες σκόραραν κατά ριπάς. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τους Γκούμα, Περράκη και Ευσταθόπουλο. Οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν την κατάσταση και πέρασαν μπροστά στο σκορ με τους Ευγενεία, Γκαραγκάνη και Βασιλάκη,  διαμορφώνοντας το 18-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Mikrokosmos, όντας πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση πέρασαν μπροστά στο σκορ, δίνοντας άλλον αέρα στο παιχνίδι. Από τους ασπρόμαυρους σκόραραν οι Περράκης, Τσατσαρώνης  και Γκούμας. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν κοντά στο σκορ με την διαφορά να βρίσκεται στους τρεις πόντους στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό,  έχοντας το μομέντουμ του αγώνα. Εκμεταλλευτήκαν τα λάθη των αντιπάλων,  έφυγαν στους αιφνιδιασμούς και πήραν το προβάδισμα, με τους Ευσταθόπουλο και Γκούμα. Οι Los Lampriniers κατάφεραν να μικρύνουν την διαφορά με τους Ευγενεία και Βαμβακά να ευστοχούν από την ρακέτα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν εκθαμβωτικό. Οι μωβ γύρισαν στο παιχνίδι και πέρασαν μπροστά στο σκορ.  Πρωταγωνιστές ήταν οι Αντωνόπουλος και Ευγενείας , φέρνοντας το σκορ στα δικά τους μέτρα. Οι γηπεδούχοι δεν είπαν την τελευταία τους κουβέντα.  Σκόραραν το τελευταίο καλάθι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση με σκορ 60-60.

Το παιχνίδι δεν σταμάτησε εκεί και οδηγήθηκε στην παράταση. Μάλιστα παίχτηκαν δύο έξτρα πεντάλεπτα. Αυτοί που στο τέλος άντεξαν ήταν οι Los Lampriniers,  που με leader των Ευγενεία, έβαλαν τους πολύτιμους πόντους και νίκησαν με σκορ 66-70.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μιχαήλ Γκαραγκάνης με 11 πόντους 14 ριμπάουντ και 2 ασίστ (double-double), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Γκούμας 23 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Mikrokosmos Athens ( Φραγκογιάννης): Περράκης 19, Γκούμας 23, Φραγκογιάννης 4, Γιαννατζόγλου 4, Μπεκιάρης,  Ευσταθόπουλος 7, Τσατσαρώνης 9,

Los Lampriniers (Γρύλλης): Βαμβακάς 6, Βασιλάκης 5, Αντωνόπουλος 12, Ευγενείας 21, Γρύλλης 8, Αντωνόπουλος 2, Γκαραγκάνης 11, Γκόλιας 1, Θωμόπουλος 4.

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του αγώνα!